ABD Donanmasına Ait Independence Sınıfı Kıyı Muharebe Gemileri

0

LCS (Littoral Combat Ship) yani kıyı muharebe gemileri ABD donanmasının sahip olduğu ve trimaran (üçlü gövde) yapısının kullanıldığı çok amaçlı savaş gemileridir. Freedom ve Independence sınıfları olarak iki ayrı firma tarafından, aynı amaçla üretilmiştir.

Independence sınıfı, Trimaran yapıları sayesinde daha sığ sularda kolaylıkla görev ifa edebilirler. Ana üretim amaçları sığ sularda mayın temizliği, sessiz dizel denizaltıların imhaları, küçük hızlı deniz araçlarının imhası ve düşman sahil sahasına baskı kurmaktır. Bu sebeple gemilerdeki küçük dikey atım sistemlerinden Hellfire anti-tank füzeleri ateşlenebiliyor. Füzeler insanlı-insansız yüksek süratli botları ve yakın kara hedefleri vurmak için kullanılabiliyor. Başlarda çok rollü korvet olarak tasarlansalar da daha sonra korvetten çok daha büyük gövdelerle üretimi yapılmıştır.

Gemi yüksek hız yapabilmesi için özel tasarlanmıştır. Trimaran tasarım ve gaz türbinleri ile ağırlıklarına göre oldukça yüksek hız yapabiliyor. Gemilerde özel çalışılan bir diğer özellik de düşük radar görünürlüğü. Gemiler oldukça başarılı radar izine sahip. Ancak değişen harekat konsepti ve ihtiyaçlar kapsamında geminin ön kısmına anti-gemi füze lançerleri eklendi ve radar izi arttı.

ABD Donanması 19 adet Independence sınıfı LCS siparişi verdi. 11 adet LCS aktif hizmette. 6 adet geminin üretim ve donatım işlemleri devam ediyor.

ABD Donanmasına Ait USS Independence

Silah donanımı açısından çok zengin ve oldukça yüksek kapasiteye sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Mayın imhasında ve denizaltı tespitinde kullanılan suya daldırılabilir AN / WLD-1 isimli tespit cihazları ve yine benzer şekilde kullanılan denizin altından görüntü almaya yarayan AN / AQS-20A isimli görüntü cihazı gibi yüksek teknolojili ürünlere sahip bir gemidir.

AN / WLD-1 cihazının suya indirilme anı.

Gemilerde helikopter hangarı bulunmaktadır. Bu hangarın vazifesi bir adet savaş helikopteri ve üç adet insansız saldırı helikopterlerini taşımak ve göreve hazır halde bulundurmaktır. Bu denli geniş kapasiteyi şüphesiz trimaran gövde yapısına borçludurlar. Piste inmiş olan araçları hangara taşımak için trigon traversing isimli bir sistemi kullanırlar. Bu sistem araca halat bağlayarak hangara çekmek suretiyle görev yapmaktadır.

Gemiler kıyı savunması için geliştirilse de ABD Donanması gemileri okyanuslarda ve Çin’e karşı görevlerde de kullanılıyor.

Özellikler:
127 metre boy
32 metre genişlik
4.3 metre draft
3100 ton tam yüklü ağırlık
44 knots maksimum hız
7964 km menzil
2 adet General Electric üretimi LM-2500 gaz türbin motor
2 adet MTU Friendrichshafen üretimi V20 dizel motor

Silahlar:
1 adet Mk-110 57 mm deniz topu
2 adet 30 mm top
4 adet 12.7 mm makineli tüfek
8 adet NSM anti-gemi füzesi
1 adet SeaRAM hava savunma sistemi
24 adet AGM-114L Hellfire füzesi
1 adet MH-60 Seahawk deniz helikopteri ve 2 adet MQ-8B ya da 1 adet MQ-8C Helikopter İHA kapasiteli hangar

NSM Füze Atışı
Hellfire Füze Atışı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.