Atmaca Gemisavar Füzesi

0

2009 yılında başlatılan proje kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Harpoon gemisavar füzelerinin yerini alacak milli imkanlarla bir gemisavar füze sistemi üretimi hedeflenmiştir. Roketsan ana yükleniciliğinde, Aselsan ve ArMeKom alt yükleniciliğinde geliştirilmiştir. Atmaca’nın seri üretim anlaşması 2 Kasım 2018 tarihinde Savunma Sanayi Başkanlığı ve Roketsan arasında imzalanmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Harpoon’lardan(140+ km) daha uzun menzile ve daha gelişmiş sistemlere sahip olan Atmaca(200+ km) son atış testlerinde 220 km mesafedeki hedefi tam isabetle vurmuştur.Kasım 2019 tarihinde MİLGEM projesinin 4. Gemisi olan F-514 TCG Kınalıada korvetinden atış testi yapılmasıyla ilk defa Türkiye Cumhuriyeti Devleti milli gemilerinden milli bir füze sistemi test etmiştir.

Tüm hava koşullarında görev yapabilme, otonom seyir, düşük radar izi, yüksek hassasiyet, karşı tedbire dayanıklılık, veri bağı ile hedef güncelleme, rota düzenlemesi, yeniden saldırı, görev iptal yeteneği, su üstü ( ilerde denzialtılarda da kullanılacağı tahmin ediliyor) platformlarından ateşlenebilme gibi özellikleriyle göze çarpan Atmaca Fransız imalatı TR-40 motorlarından güç alıyor.

İlerleyen dönemde Kale Grubu tarafından geliştirme çalışmaları devam eden KTJ-3200 motoru entegre edildiğinde motor ve metalurji kalitesinin arttırılmasıyla birlikte füzenin daha yüksek menzillere ulaşması beklenmekte.

Atmaca ayrıca Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’in belirttiği gibi kara konuşulu yani kıyı savunma sistemi olarak da kullanıacak. Bu şekilde Türk Deniz Kuvvetleri savaş gemisi sevke etmeden 220 km’ye kadar menzildeki düşman hedeflerini imha kabiliyetine kavuşacak. Türkiye’nin bütün kıyılarını adeta bir savaş gemisine dönüştürecek.

Bir donanmanın en önemli saldırı silahı gemisavar füzeleridir. Türk Donanması Atmaca ile bu alanda dışa bağımlılıktan kurtulmuş oldu. Gemisavar füzeleri oldukça pahalı füzelerdir. Hem pahalı hem tedariği zor olan füzeleri yerli üretmek oldukça stratejik bir yetenek. Ayrıca savaş ve çatışma durumunda bu füzeleri tedarik etmek olukça zor hatta imkansız olabilir. Bir donanmanın caydırıcılığı açısından yerli gemisavar füze oldukça önemlidir.

4. MİLGEM Korveti F-514 TCG Kınalıada’dan Atmaca Gemisavar Füze Atışı

1 adet Harpoon füzesinin yaklaşık 1 milyon dolar, 1 adet Atmaca füzesinin yaklaşık 500 bin dolar fiyata sahip olduğu belirtiliyor. Yani yaklaşık yarı fiyatı. Ayrıca yerli motorla ve üretim adedi arttıkça fiyat daha da düşecek.

Daha gelişmiş özelliklere sahip, çok daha tehlikeli Atmaca Block-2 füzesinin geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Teknik Özellikleri:
Uzunluk: 4.8-5.2m
Ağırlık: Yaklaşık 800kg
Menzil: Yaklaşık 220 km
Güdüm: Ataletsel Navigasyon Sistemi + Küresel Konumlama Sistemi + Barometrik Altimetre + Radar Altimetre
Harp Başlığı Tipi: Yüksek Patlayıcılı Penetrasyon Etkili
Harp Başlığı Ağırlığı: 250kg
Arayıcı Başlık: Aktif RF

• Otonom
• Düşük Radar İzi
• Yüksek Hassasiyet
• Tüm Hava Şartlarında Görev Yapabilir
• Karşı Tedbirlere Dayanıklı
• Veri Bağı ile Hedef Güncelleme, Yeniden Saldırı, Görev İptal Yeteneği
• Üç Boyutlu Görev Planlama
• Su Üstü ve Su Altı Platformlarından Kara ve Su Üstü Hedeflerine Karşı Angajman
• Su Üstü Platformlardan Su Üstü Hedeflere Karşı Angajman
• Hedef Seçimi
• Uzun Menzil

Atmaca Füzesi’nin Atış Lançerine Yüklenmesi

Erhan Şensoy’un Atmaca Füzesi hakkındaki yorumları:

Atmaca G/M’si yabancı muadilleri olan ABD Harpoon Blok 1C, Fransız Exocet MM40 Blok 3, İtalyan OTOMAT Mk 2 Blok 4 G/M’lerinin 20-30 yıl içerisinde geçirdiği evrimi 9 yıl içerisine sıkıştırmayı başarmıştır.

Atmaca G/M’si, yukarıda bahse konu G/M’lerin sahip olduğu birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Uzun menzil, dönüş noktaları uygulaması (way-points), aktif arayıcı başlık, data-link, deniz sathında alçak uçuş, hücum safhasında sakınma manevraları bunlardan bazılarıdır.

Atmaca, kanister olarak adlandırılan atıcısını katı yakıtlı buster ateşlenmesi ile terk eder. Güdümlü mermiyi belirli bir hıza ve irtifaya çıkartan buster mermiden ayrılarak denize düşer ve jet yakıtıyla çalışan turbojet motor devreye girer. Bu esnada önceden programlandığı şekilde deniz seviyesine çok yakın bir irtifaya inen güdümlü mermi “orta seyir” safhası olarak adlandırılan uçuşuna başlar. Bu safhada sürati ses hızına yakındır (0.85 mach). Daha sonra hedef mesafesine göre aktif arama başlığı devreye girer ve hedefi aramaya başlar. Hedef tespit edildikten sonra hedefe kilitlenir ve “terminal hücum” safhasına geçer. Bu safhada sürat biraz daha artar, deniz sathına biraz daha yakın olacak şekilde (yaklaşık 3-5 metre) manevra yapar.

Kanisterden çıkıştan hedefe vurana kadar merminin yapacağı manevralar ile hedef tespit kriterleri, karıştırıcı tespit kriterleri vb. merminin kontrol bilgisayarında mevcuttur. Ayrıca mermi uçuş yolu boyunca radar altimetresinden aldığı yükseklik bilgilerini, GPS bilgilerini, Atalet seyir sisteminden aldığı bilgileri ve data-linkten gelen hedef mevkii gibi bilgileri sürekli olarak analiz ederek doğru yörüngede uçuşunu gerçekleştirir.
İşte Atmaca’nın sahip olduğu en önemli özellik bu işlevlerin hepsinin yerli yazılımlar/algoritmalar ile yapılmasıdır.

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in Atmaca Füzesi Hakkındaki Açıklamaları:

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale Savaşı sırasında bu emri vermişti: “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.”
Atam, artık Mavi Vatan’ı kendi barutumuz, kendi silahımız, kendi gemimiz ile koruyabiliyoruz. Ana vatanda artık hiç bir komutan, senin 12 Nisan 1915 tarihinde Conkbayırı’nda 57. Alaya vermek zorunda kaldığın emri vermek durumunda kalmayacak.

3 Kasım 2019 Pazar sabahı, Türk Donanma Tarihinin en önemli dönüm noktalarından birisi yaşandı. Karadeniz’de yapılan test atışında Türk denizci ve mühendislerinin geliştirdiği ATMACA Gemiye Karşı Milli Güdümlü Mermi, su üstü hedefini başarıyla imha etti. 250 km menzile sahip, ateşle ve unut tipi bir güdümlü mermi olan Atmaca, 1970’lerden bu yana tüm fırkateyn, hücumbot ve bazı denizaltılarımızda bulunan ana silah, ABD Yapımı Harpoon’dan çok daha fazla yeteneğe sahip.

Harpoon mermisini ABD’nin karıştırabileceği ve istemediği durumlarda müdahale edebileceği gerçeğini göz önüne alırsak, Atmaca’nın bağımsız hareket yeteneği ile egemenliğimize ne kadar büyük katkı sağlayacağı unutulmamalıdır. Artık, Türk deniz gücü, uzun menzilden su üstü hedeflerine angajman yeteneğinde, Harpoon mermilerine olan bağımlılıktan kurtulmuştur. Atmaca’nın başarılması, Anadolu kıyılarının yaklaşık 250 km.si, yani Mavi Vatan içine girerek ya da yaklaşarak, risk veya tehdit oluşturacak su üstü unsurlarının imha edilmesi, kıyılarımıza yaklaştırılmaması demektir. Atmaca, “Savunma Denizden Başlar” doktrininin ulusal güce dayanarak başarılması demektir. İlk denemenin Milli Gemi (MİLGEM) Ada sınıfı korvet projesinin 4. gemisi TCG Kınalıada’da icra edilmesi son derece dikkat çekicidir. Dünyaya, dosta düşmana, çok büyük bir mesajdır. 21. Yüzyılda Türk denizcileşmesinin, Mavi Vatan egemenliğinin büyük bir manifestosudur.

Duyduğumuz gurur ve sevinci bu satırlarda ifade etmek mümkün değildir. Gerek MİLGEM gerekse Atmaca projelerinin en büyük itici gücü 20. Deniz Kuvvetleri Komutanı merhum Oramiral Özden Örnek’i rahmet ve minnetle anıyorum. Ayrıca projenin ana yüklenicisi Roketsan ve destekleyici firmalar ile Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi (ARMERKOM)’nin mevcut ve geçmişteki mühendislerini yürekten kutluyorum. Türk milletine ve mavi vatana çok büyük bir armağan sundular. Bu aşamadan sonra beklentimiz denizaltılarımızdan ateşlenecek Atmaca güdümlü mermileri ile milli torpido Akya ve Gezgin (cruise) füzesinin en kısa zamanda aynı başarı ile denenmesi ve donanma envanterimize katılmasıdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.