Cihat Yaycı’nın ataması ile ilgili

0

16 Mayıs 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı emrine atanması ile ilgili Mavivatan.net olarak düşüncelerimizi paylaşmak istiyoruz.

Gece öğrendiğimiz bu karar bizi derinden üzmüştür. Resmi makamlarca bu atamanın nedeni ile ilgili açıklama beklemekteyiz. TSK tarihinde hiçbir kimsenin kurumların üstünde olmadığını biliyoruz fakat Tümamiral Cihat Yaycı’nın merkeze çekilmesini olumlu karşılamadığımızı belirtmek isteriz.

Cihat Yaycı’nın Mavi Vatan doktrinin müfredata girmesini beklerken bu atama bizleri kaygıya sevk etmiştir. Bu atama Korgeneral, 2. Kolordu komutanı Zekai Aksakallı ve 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel’in merkeze çekilmesini akıllara getirmiştir.

Cihat Yaycı, Türkiye Libya Deniz Sınırlandırması Antlaşması’nın mimarıdır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu konuda kendisine birkaç ay öncesinde teşekkürlerini iletmişti. Bugün böyle bir karar alınmasını anlamakta güçlük çekiyoruz!

Atama ile ilgili sosyal medyada bilerek veya bilmeyerek tebrik mesajlarını gönderenlerin tekrar düşünmelerini tavsiye ediyoruz.

Cihat Yayıcı, FETÖ ile mücadelede önemli yere sahip FETÖMETRE’yi geliştirmiştir. FETÖ ile doğrudan mücadele etmiştir ve etmeye devam etmektedir. Son haftalarda FETÖ’cü hesapların kendisini hedef göstermesi bunun en açık göstergesidir.

Cihat Yaycı’nın Akdeniz ve Ege denizi ile ilgili yazdığı kitaplardan dolayı, Yunanistan ve Türkiye’ye düşmanca tavır alan ülkelerin doğrudan hedefi olmuştur. Yunan ana haberlerinde dakikalarca fotoğrafı gösterilerek düşmanca yorumlar yapmıştır.

Bu atamanın Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından tekrar değerlendirileceğini düşünüyoruz.

Mavi Vatan doktrini günlük siyasi çekişmelere heba edilemeyecek kadar önemlidir. Muhalif kişi veya kurumların atamayı birer siyasi malzeme olarak kullanmasını esefle kınıyoruz.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.