Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP): TCG Alemdar

0

Türk Deniz Kuvvetlerinin su üstü ve su altında ağır denizlerde kurtarma yeteneğine sahip olması maksadıyla Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi (MOSHIP)’nin tedarikine ilişkin proje 10 Haziran 2005 tarihinde başlatıldı.

İstanbul Shipyard Tersanesi tarafından inşa edilen TCG ALEMDAR 28 Ocak 2017 tarihinde Türk Deniz Kuvvetlerine katıldı.

TCG ALEMDAR, sahip olduğu Milli ve NATO derin su kurtarma araçları ile hasar görmüş denizaltıdaki personele 600 metre derinliğe kadar 72 saat süreyle yaşam desteği vermekte, suüstü gemileri için kurtarma görevini, sualtı çalışmaları ve enkaz kaldırma çalışmalarını icra edebilmektedir.

Bu proje sayesinde NATO unsurları ile ortak çalışabilirlik sağlanmış ve etkin bir denizaltı kurtarma imkân ve kabiliyetine sahip olundu.

Kurtarma ve Yedekleme Gemileri, açık deniz yedeklemesi, denizaltı kurtarma harekâtına destek, yara alan/karaya oturan/arıza yapan gemilerin kurtarılması/ yedeklenmesi, suüstü atışlarında hedef çekme ve gemi yangınlarına müdahale etme imkânına sahip.

Yetenekler: Kaza veya arıza nedeniyle su yüzeyine çıkamayan denizaltının yaşam desteğinin sağlanması, Azami 72 saat içinde ve 600 metre derinliğe kadar denizaltıdan personel kurtarılması, Yara alan kaza/arıza yapan gemilerin kurtarılması,Su altı onarım ve enkaz çıkarma.

Özellikler:
90.8 metre boy
19 metre genişlik
4.45 metre boy
4200 ton ağırlık
2 adet 3500 kW dizel motor
2 adet Azimuth
Çelik gövde
130 personel
18 knots maksimum hız
14 knots standart seyir hızı
4500 NM menzil
Deniz duruma 6 dahil arama-kurtarma kabiliyeti
2 adet 12.7 mm makinalı tüfek

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.