F-589 Emilio Bianchi Fırkateyni Denize İndirildi

0

İtalyan Donanması için inşa edilen onuncu ve son FREMM-Bergamini sınıfı F-589 Emilio Bianchi fırkateyni 25 Ocak’ta düzenlenen törenle denize indirildi.

Fincantieri firmasının Riva Trigoso Tersanesinde inşa edilen gemi FREMM sınıfının 6. genel amaçlı fırkateyni oldu.

Fırkateyn 144 metre boya, 6900 ton tam yüklü ağırlığa ve 127 mm baş topuna sahip. Firkateynin testleri 2021’de kadar tamamlanıp donanmaya teslim edilecek.

Firkateynin kuru havuzda iken çekilmiş fotoğraflarında bazı dikkat çeken detaylar bulunuyor.

Tersanede firkateynin hemen yanında inşası devam eden bir savaş gemisi daha var. Boyutuna bakılırsa bir destroyer.

Türk gemi inşa sektöründe, sadece bizde değil birçok ülkede savaş gemileri gövde üretimleri tamamlanınca suya indirilir, silah sistemleri, elektronik sistemler ve radarlar geminin suda testleri devam ederken takılır.

İtalyanlar gemi kuru havuzda iken silahları, radarları ve birçok sistemi gemiye entegre etmiş. Suya inerken yaşanan sarsıntılardan bu sistemler etkilenebilir ya da geminin suda yapılan testleri sırasında bazı hatalar tespit edilip gemide değişiklik yapılması gerekebilir.

Görünüşe göre İtalyanlar kendilerine oldukça güveniyor. Gemiyi bu şekilde indirmenin bazı avantajlarda bulunuyor. Gemi kuru havuzda iken gemiye sistemleri takmak daha kolay. Ayrıca inşa hızında önemli bir avantaj sağlıyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.