FNSS Üretimi ZAHA

1

FNSS Üretimi ZAHA – Zırhlı Amfibi Hücum Aracı:

Araç Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı Amfibi Deniz Piyadelerinin TCG Anadolu Amfibi Hücum Gemisinden kıyıya taşınmaları ve devamında karada zırhlı muharebe aracı olarak hizmet etmesi ve tekrar kendi başına gemiye dönebilecek bir araç olarak FNSS tarafından tasarlandı. ZAHA TCG Anadolu’nun yanında Bayraktar sınıfı LST Tank Çıkarma Gemilerinde de kullanılabilir.

Türk Deniz Kuvvetleri ZAHA ile amfibi piyade birliklerini sahile yanaşmadan, zırh koruması altında çatışma ve çıkarma bölgesine intikal ettirebilme kabiliyetine kavuşacak. Teslim edilecek araçların bir kısmı kurtarma, bir kısmı da komuta kontrol aracı olacak. Bu şekilde ZAHA birliği başka araçlara ihtiyaç duymadan rahatlıkla kendi başına harekata katılabilecek.

Araç hem karada hem de denizde üstün hareket kabiliyetine sahip. TCG Anadolu çıkarma yapılacak alana kıyıdaki tehditlere güvenli mesafeye kadar yanaştığında gemiden suya inip, taşıdığı personeli kıyıya çıkarıp, karada da görevine personel taşıyıcı olarak devam edecek. Araç suda üstün hareket kabiliyeti için su jetlerine, alüminyum gövdeye, devrildiğinde kendi kendine düzelebilme özelliklerine sahip. ZAHA karadaki çatışma ortamı için etkin balistik gövde ve mayın korumasına, kulesinde 40 mm otomatik bombaatar ve 12.7 mm ağır makinalı tüfeğe sahip.

ZAHA birçok üstün özelliği ile modern çıkarma harekatının en önemli parçalarından olacak. TCG Anadolu gibi tonajı oldukça büyük ve değerli güç aktarma gemilerinin kıyıya yanaşmadan karaya kuvvet çıkarması oldukça önemli. Tank ve amfibi yeteneği kısıtlı zırhlı araçlar bu tip gemiler kıyıya tam yanaşmadığında kıyıya ulaşabilmek için LCVP gibi yüzer taşıyıcı unsurlara ihtiyaç duymakta. Ancak ZAHA kendi başına gemiden kıyıya ulaşıp, harekat icra edip, tekrar gemiye dönebilecek yeteneğe sahip.

Türk Deniz Kuvvetleri 27 adet ZAHA aracı siparişi verdi. Araçların 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol, 2 adedi de kurtarma aracı konfgürasyonunda üretilecek. Türk Deniz Kuvvetlerinin gelişen politik şartlar, artan donanma gücü ihtiyacı ve TSK’nın deniz aşırı üsleri sebeiyle daha fazla araç sipariş etmesi olası. Aracın ihracat potansiyeli de büyük.

ABD, İtalyan, Japon, Güney Kore Donanmaları benzer araçları başarıyla kullanmakta. ZAHA Türk Deniz Kuvvetlerine güç katacak. ABD Donanması Irak Savaşı’nda bu araçları başarıyla kullandı.

ZAHA Özellikleri:
8.3 Metre Uzunluk
3.3 Metre Genişlik
%40 yan, %60 Eğime Kadar Hareket Kabiliyeti
90 cm Engel Aşabilme
2 Metre Hendek Aşabilme
Deniz Durumu 4 Dahil Operasyon Yapabilme
Suda 7 Knots Sürat Yapabilme
Suda Devrilince Kendiliğinden Düzelebilme
21 Amfibi Personel 3 Araç Personeli Taşıma Kapasitesi
Yüksek Balistik Ve Mayın Korumasına Sahip Alüminyum Gövde
2 Adet Su Jeti
Hidrolik Arka Rampa
Sızdırmaz Gövde
30 Ton Tam Yüklü Ağırlık
12.7 mm Ağır Makinalı Tüfek Ve 40 mm Otomatik Bombaatara Sahip Kule

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

1 yorum
  1. Yusuf diyor

    Çok iyi olmuş ellerinize sağlık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.