İ Sınıfı Fırkateyn Projesi

0

1990’ların sonlarında Türk Deniz Kuvvetleri 12 adet MİLGEM korveti üretmeyi planlıyordu. Ancak ekonomik sebeplerle inşa edilecek korvet sayısı 8’e düşürüldü. MİLGEM korvetleri üretilmeye başlandı. Denizlerdeki ve siyasi şartlardaki değişen şartlar Türk Deniz Kuvvetlerinde ciddi hava savunmasına sahip fırkateyn ihtiyacı doğurdu. Böylece 4 adet MİLGEM korvetinin üretilmesine, diğer 4 korvetin fırkateyn olarak inşa edilmesine karar verildi.

Bu kararda Türk Deniz Kuvvetlerinin 2014’teki Afrika Turu da etkili olmuş olabileceği iddia edilmekte. 2014’te TCG Heybeliada MİLGEM korveti, Gabya sınıfı TCG Gediz ve Barbaros sınıfı TCG Oruçreis fırkateynleri ve TCG Yüzbaşı Kudret Güngör akaryakıt gemisi 102 günlük Afrika Seferine çıktı. Bu seferde MİLGEM korvetinin okyanus şartlarına çok uygun olmadığı, hafif kaldığı iddia edilmişti.

Türk Deniz Kuvvetlerinin 2014’teki Afrika Turu

Sonuç olarak İstanbul, İzmir, İzmit ve İçel isimli 4 fırkateyninin inşasına karar verildi. Fırkateynler MİLGEM tasarımı üzerinden geliştirildi. Proje İSTİF olarakta isimlendirilmekte.

İ Sınıfı Fırkateynlerle İlgili Son Gelişmeler:

23 Ocak 2021’de ilk I sınıfı fırkateyn TCG-İstanbul denize indirildi. Diğer 3 adet İ sınıfı fırkateyninin 2027 yılına kadar tamamlanacağı açıklandı.

İlk gemide ABD üretimi Mk-41 VLS dikey atım sistemleri, diğer 3 gemide yerli VLS sistemi kullanılacağı açıklanmıştı. TCG-İstanbul’un denize iniş töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk gemi de yerli VLS MİLDAS’ın kullanılacağını açıkladı.

TCG İstanbul

İ sınıfı fırkateynlerde ASELSAN’ın Fransız Thales lisansı ile ürettiği Smart-S radarının kullanılması planlanıyordu. TCG-İstanbul’un denize iniş töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İ sınıfı fırkateynlerde yerli bir radarın kullanılacağını açıkladı. ASELSAN üretimi Hazar AESA radarının kullanılacağı tahmin ediliyor.

AESA radarlar elektronik harbe oldukça dayanaklı özelliğe sahip. Ayrıca radar havada asılı duran ve düşük hızla uçuş yapan hava araçlarını tespit-takip edebilecek. Bu sayede İ sınıfı fırkateynler İHA-SİHA tehdine karşı önlem alabilecek.

TCG İstanbul

Gökdeniz CIWS yakın hava savunma sistemi Türk Donanması envanterine ilk kez TCG-İstanbul ile girecek.

İ sınıfı fırkateynlerde hava savunma füzeleri olarak yerli Hisar hava savunma ve Göktuğ hava-hava füzelerinin türevlerinin kullanılması bekleniyor.

Gemi çok yüksek yerlilik oranı ile üretecek. İ sınıfı Türk Tersanelerinde üretilmiş en ağır silahlı savaş gemisi olacak. Gemilerin yüksek yerlilik oranı oldukça önemli. Türkiye İ sınıfı ile ilk kez yerli ve milli olarak bir fırkateyn tasarlamış ve üretmiş oldu.

İ sınıfı fırkateynler üstün yetenekleri ile Türk Deniz Kuvvetlerinin Mavi Vatan’da önemli bir güç çarpanı olacak. İ sınıfı fırkatenyler Türk Askeri Gemi İnşa Sanayii için bir dönüm noktası olacak. MİLGEM-ADA sınıfı korvetler ile başlayan muharip gemi üretimi farklı ürün geliştirebilme yeteneği gösterildi.

İ sınıfı fırkateynlerin en önemli özelliği Türk Donanmasının ihtiyacı için tasarlanmış ilk fırkateyn olması. Türk Donanması envanterinde bulunan fırkateynlerin bir kısmı 2’nci el alım, diğer kısmı hazır alım, ortak üretim. İlk kez tam anlamıyla Türk Donanmasının istek ve ihtayaçları göz önüne alınarak bir fırkateyn tasarlandı.

Fırkateynler dünyada en çok tercih edilen savaş gemi sınıflarından. Önemli ihracat potansiyelleri bulunuyor.

 

Özellikler:
113.5 metre boy
14.4 metre genişlik
3000 ton ağırlık
29 knots maksimum hız
5700 mil menzil
CODAG tahrik sistemi
General Electric üretimi 1 adet LM-2500 gaz türbin motor
MTU üretimi dizel motorlar

Silahlar:
1 adet 76 mm Oto Melara baş topu
16 adet VLS
64 adet Hava Savunma Füzesi
16 adet Atmaca anti-gemi füzesi
1 adet ASELSAN Gökdeniz Ciws
2 adet 3’lü hafif torpido
2 adet 25 mm ASELSAN STOP
1 adet S-70B Seahawk Helikopteri

İlgili Yazılar:

MİLGEM Ada Sınıfı ve İstif Sınıfı Gemilerin Balbları (Yumrubaş) Üzerine

Gökdeniz CIWS Yakın Hava Savunma Sistemi

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.