İnsansız Can Kurtaran Aracı: FASTY

Yerli üretim İnsansız Can Kurtaran Aracı: FASTY

0

İnsansız sistemleri en etkin olarak kullanan ülkelerin başında gelen Türkiye, başta terörle mücadele olmak üzere önemli birçok görevde insansız hava, deniz ve kara araçlarını yerli olarak üretiyor, etkin şekilde kullanıyor ve ihraç ediyor.

Arneda Elektronics ve Desistec Teknoloji’nin birleşmesiyle ortaya çıkan Maren Robotics ürünü olan tüm tasarımı ve üretimi yerli olan su üstü arama ve kurtarma için üretilen Fasty insansız can kurtaran aracı, suda bulunan kazazedeye en hızlı şekilde ulaşmak için tasarlanmıştır.

FASTY İnsansız Can Kurtaran Aracı
FASTY İnsansız Can Kurtaran Aracı

Dayanıklı ve hafif bir gövdeye sahip olan cihaz helikopterden denize fırlatılması durumda dahi operasyona başlayabilmektedir. Aynı zamanda zorlu deniz koşullarında alabora olması durumunda göreve devam edebilmektedir.

Fasty insansız can kurtaran aracı Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı envanterinde bulunmakta ve kurtarma çalışmalarına yoğun şekilde katılmaktadır.

Ayrıca insansız insansız can kurtaran aracını Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Can Kurtaran ekipleri de aktif olarak kullanmaktadır.

Jandarma ekiplerinin kullanımında Fasty İnsansız Can Kurtaran Aracı
Jandarma ekiplerinin kullanımında Fasty İnsansız Can Kurtaran Aracı

Fasty, yüksek manevra kabiliyeti ve güçlü motorları sayesinde 15 km/h hıza ulaşabilmektedir. Fasty’nin operasyonel menzili yaklaşık 600 metredir. Ayrıca Fasty 200 kilogram taşıma kapasitesine sahiptir. İnsansız can kurtaran aracının normal kullanımda çalışma süresi 30 dakikadır.

Fasty insansız can kurtaran aracı sahip olduğu yer yön belirleyici flaşörler ve aydınlatma sistemi sayesinde operasyonlarını gece yapabilme kabiliyetine de sahiptir.

İnsansız Can Kurtaran Aracı FASTY Genel Özellikleri
İnsansız Can Kurtaran Aracı FASTY Genel Özellikleri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.