Kıbrıs Barış Harekatı

0

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başarıyla gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın 46. sene-i devriyesi vesilesiyle aziz Türk milleti için hayatlarını feda eden kahraman şehitlerimizi rahmetle anıyor ve gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Enosis (Yunanistan ile birleşme) amacıyla Yunanistan hükumetinin desteğiyle gerçekleştirilen 15 Temmuz 1974 darbesinin ardından adada yaşayan Türk milletine yönelik şiddet ve gerginlik had sefaya çıkmıştı. Enosis taraftarı Rumların silahlı örgütü EOKA Türk milletine yönelik soykırıma kalkışmıştır. Tüm bu olaylara dünya gözleri kapatıp izlemiştir. 20 Temmuz 1974 günü bu amansız saldırıyı durmak ve adada huzur ortamının sağlanması için “Ayşe Tatile Çıktı”

20 Temmuz 1974 günü şafağında Kıbrıs’ın semalarında Türk paraşütleri görünmüş ve başarıyla hava indirme harekatı tamamlanmıştı. Kısa sürede belirlenen hedefler tek tek Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir. Yunanistan ve Rumlar bozguna uğratılmıştır.

Akdeniz’de ve Adalar (Ege) Denizi’nde yaşananlara bakıldığında Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan aradan geçen 46 yıla rağmen hiç değişmemiştir.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Kıbrıs Barış Harekatı‘nın 46. sene-i devriyesi dolayısıyla harekatın unutulmaz görüntülerinin yer aldığı fotoğrafları paylaştı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.