Libya’da son durum 29 Mart 2020

0

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019’da imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırası sonrası gözler Libya’daki iç çatışmalara odaklandı.

Libya’daki tarafların 12 Ocak’ta Türkiye ve Rusya’nın ateşkes önerisini kabul etmiş olmasına ve Berlin Konferansı’nda yapılan ortak ateşkes çağrılarına rağmen Hafter’e bağlı milisler ateşkesi ihlale devam ediyor.

Libya’da Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya tarafından desteklenen Hafter’in Sirte Karargahı Komutanı Tümgeneral Salim Diryak ve yardımcısı öldürüldü.

Hafter’e yakın medya, Diryak’ın “Türk SİHA’sı tarafından vurulduğunu” iddia etti. Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı askeri birlikler, Halife Hafter’in önde gelen komutanlarından Tümgenerel Salim Diyak’ı etkisiz hale getirdi.

UMH askeri birlikleri tarafından 25 Mart’ta başlatılan “Barış Fırtınası” operasyonu kapsamında geçen cuma düzenlenen operasyonda Hafter’e bağlı 129’uncu Taburun Komutanı Albay Ali Seyda el-Tebavi de öldürülmüştü.

ABD  Ulusal Mutabakat Hükümetini destekleme kararı aldı.

ABD’nin Trablus Büyükelçiliği, “Libya’nın güvenliğini tehdit edenleri cezalandırmak” için Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile çalışacağını açıkladı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.