Mavi Vatanı Korumaya Adanmış Askerler: Amfibi Deniz Piyadeleri-Timsahlar

0

Kıbrıs Barış Harekatı’nda adaya ilk çıkarma yapan, iç güvenlik harekatlarından son dönemde Suriye’deki terör hedeflerine yönelik harekatlara kadar birçok kritik görevde yer alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hem karada hem de suda görev yapabilen gücü amfibi deniz piyadeleri, “daima hazır” sloganıyla yerine getirdikleri görevleri için eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının İzmir’in Foça ilçesinde konuşlu “Timsah Yuvası” Amfibi Deniz Piyade Tugayı, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin jeostratejik konumu ve deniz aşırı menfaatlerinin korunmasının yanı sıra karada da terör örgütlerine karşı önemli rol oynuyor.

Güne sporla başlayan amfibi deniz piyadeleri, eğitimlerini özel eğitim alanları ve denizde sürdürüyor. Güç, kondisyon geliştirme parkurunda fiziki dayanıklılık konusunda eğitilen askerler, atış konusunda da en iyisi olmaları için özenle yetiştiriliyor.

Komando eğitiminden geçen “timsahlar”, bottan hareket halindeki gemiye çıkma, halatla helikopterden inme, kaçma-kurtulma, her türlü arazi şartlarında hayatta kalma, ileri düzey yüzme gibi eğitimleri de icra ediyor.

1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı’nda adaya ilk ayak basan deniz piyadeleri, amfibi harekatların yanı sıra insani yardım, barışı destekleme ve sivillerin tahliyesi gibi faaliyetlerde de etkin görev yapıyor.

Amfibi Deniz Piyade Tugayı Muharebe Destek Tabur Komutanı Deniz Piyade Yarbay Bülent Özarslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu birliğin milletin huzur ve refahı, ülkenin bölünmez bütünlüğü için Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde mavi vatanın hak ve menfaatlerini korumak maksadıyla 1968’de Gölcük’te kurulduğunu, 1977’de ise Foça’ya intikal ettiğini anlattı.

Üç tarafı denizlerle çevrili vatan topraklarını savunmakla görevli Türk Silahlı Kuvvetlerinin karada ve denizde aynı anda görev yapan tek birliği olduklarını dile getiren Özarslan, “Ana faaliyet sahamız amfibi harekat olup ulusal ve uluslararası ihtiyaçlar doğrultusunda komando harekatı, iç güvenlik harekatı, muharip olmayanların tahliyesi, insani yardım, barışı koruma ve buna benzer birçok faaliyet alanında görev yapmaktayız.” diye konuştu.

Özarslan, şunları kaydetti:

“Yurt içi ve yurt dışında birçok bölgede görev alan unsurlarımız, başta Kıbrıs Barış Harekatı olmak üzere 1993-2001 yılları arasında iç güvenlik harekatı kapsamında Şırnak’ta, Yunanistan’ın Kardak Kayalıklarına asker çıkarması nedeniyle Marmaris’te, insani yardım harekatları kapsamında Arnavutluk’ta, muharip olmayanların tahliyesi maksadıyla Libya ve Lübnan’da, barış gücü olarak Kosova’da, yardım kuvveti olarak Afganistan ve Kıbrıs’ta, çukur operasyonları kapsamında Mardin’de kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hem karada hem de suda görev yapabilen gücü amfibi deniz piyadeleri, yurt içinde ve yurt dışında terörle mücadelede önemli görevler yürütüyor.

Amfibi timi, özel görevlere yönelik teorik ve uygulamalı eğitimlerin yanı sıra spor ve atış konusunda da “üst düzeyde” yetiştiriliyor. Amfibi deniz piyadeleri, su içinde de karadaki kadar hızlı hareket edebilmeleri ve görüntüleri dolayısıyla “timsah” olarak adlandırılıyor.

Halen Suriye’de Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekat bölgelerinde, Hakkari’de, Afganistan ve Doğu Akdeniz’de aktif olarak görev yapan amfibi deniz piyadelerinin komando, meskun mahal, suyun içinde yaralı tahliyesi, çeviklik, stres altında atış, denizden karaya çıkarma, hareketli platformda atış gibi birbirinden zorlu eğitimleri bulunuyor.

Üsleri İzmir Foça bulunan Timsahları’n sloganı “Ayakta kalan ölür.”
Kaynak: @anadoluajansi

TCG Bayraktar LST Tank Çıkarma Gemisinin İçinde Bulunan Amfibi Deniz Piyadelerine ait M-48 Ana Muharebe Tankları
TCG Bayraktar LST’nin İçindeki Amfibi Deniz Piyadelerine ait M-48 Ana Muharebe Tankları ve Otokar Üretimi Kobra-2 TTZA’lar.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.