Milgem Korvetleri

0

MİLGEM projesi Türk Deniz Kuvvetleri’nin korvet ihtiyacı için başlatılmıştır. 1996’da yerli bir gemi üretimi istenmiş 12 adet üretim hedeflenmiştir. Sonra sayı 8’e düşürüldü. Tasarımda, üretimde STM ve İstanbul Tersane Komutanlığı beraber çalışmıştır. Türk Deniz Kuvvetleri tasarım ve üretimde aktif bulunmuştur.

2006’da tasarım sözleşmesi imzalanmıştır. 8 adet üretilmesi planlanmaktaydı. Ancak değişen ihtiyaçlar, denizlerimizdeki ve çevre ülkelerle olan ilişkilerimiz bizi daha büyük savaş gemileri üretmeye zorlamıştır. Böylece Milgem projesi 4 adetle sınırlandırıldı. Diğer 4 geminin silah kapasitesi, boyutu, tonajı artırılarak Milgem-İ sınıfı firkateyn projesi başlatıldı.

İlk iki gemi olan TCG-Büyükada ve TCG-Heybeliada İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda üretildi. Diğer 2 gemiyi Koç Grubu’na ait RMK Makine Tersanesi üretecekti. Gezi olaylarındaki malum olaylardan sonra MİLGEM Projesi RMK Makine’den alındı. 2 geminin tekrar İstanbul Tersane Komutanlığı tarafından üretilmesine karar verildi. Bu şekilde proje 6-8 yıl gecikti.

Son gemi Kasım 2019’da Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmiştir. Yerlilik oranı%65 ile başlanan projede son gemide bu oran %75’e kadar çıkmıştır.
Korvetler stealth özelliğe sahiptir. Yani tasarımda ve gemi kaplamasında radar kesit alanın düşürülmesine dikkat edilmiştir. Gemilere dikkatlice bakılırsa stealth tasarım açıkça görülüyor. Geminin yüzeylerinin düz olması, neredeyse tüm sistemlerin geminin gövdesinin arkasında olması, açılı gövde tasarımı, gemi kaplama ve boyaması stealth özelliği sağlar.

Deniz Kuvvetlerimize ait bir komutanın aktardığı üzere MİLGEM Korvetlerinin radar kesit alanı tahmin ettiğimizden çok daha düşük. Ege’de Yunan Donanması ile yaşanan olaylarda Yunanların Korvetimizi gözle temas noktasına kadar radar ile teşhis edemediklerini, radarda küçük bir balıkçı teknesi kadar radar izine sahip olduğunu aktarıyor. Radar kesit alanının özellikle 2. Korvet TCG-Heybeliada ile daha da düşürüdüğü belirtiliyor. Üretilen her diğer korvette MİLGEM daha da geliştiriliyor, eksikleri gideriliyor, yerlilik ortamı artırılıyor.
Radar ilk iki gemide Fransız Thales üretimiydi. ASELSAN lisans altında üretmeye başladı. Birçok karşı tedbir, elektronik harp, gözlem sistemi ASELSAN tarafından yerlileştirilmiştir. En son gemide ABD üretimi Harpoon gemisavar füzesi Roketsan üretimi Atmaca gemisavar füzesi ile değiştirildi. Tüm gemilere Atmaca entegre edilecek.

Geminin hava savunması değişen donanma doktrininde yetersiz geldi. Henüz kesin olmayan bilgilere göre gemisavar füzeleri karşılıklı konuşlandırılacak ve açılan yere 6-12 Hisar-O hava savunma füzesi yerleştirilecek.

Özellikler:
99 metre boy
14 metre genişlik
2400 ton ağırlık
29 knots maksimum hız
2 Dizel / 1 Gaz Türbini (CODAC) 2 Pitch Kontrollü Pervane
4 adet 60 kW dizel jeneratör

Silahlar:
8 adet Harpoon-Atmaca gemisavar füzesi
2 adet 12.7 mm toplu ASELSAN Stamp UKSS
1 adet 76 mm Oto Melara Super Rapid baş topu
2 sağda 2 solda olmak üzere toplam 4 MK-46 mod 5 hafif torpido
21 füzeli RIM 116 RAM yakın hava savunma sistemi
1 adet S-70B Seahawk Deniz Helikopteri

F-511 TCG-Heybeliada 27 Eylül 2011
F-512 TCG-Büyükada 27 Eylül 2013
F-513 TCG-Burgazada 4 Kasım 2018
F-514 TCG-Kınalıada 27 Eylül 2019

TCG-Heybeliada

TCG-Büyüada

TCG-Burgazada

TCG-Kınalıada

TCG-Kınalıada Atmaca Gemisavar Füzesi Atışı

TCG-Kınalıada Atmaca Füze Lançeri

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.