Muavenet ve Hikayesi

0

1942 yılında inşa edilen, 10.01.1972 tarihinde ABD’de düzenlenen sancak çekme töreniyle ülkemize teslim edilen Muavenet Muhrip’i Kıbrıs Barış Harekatı da dahil birçok görevde ülkemize başarıyla hizmet vermiştir. Muavenet sahip oldukları özelliklerden çok hikayesi ile dikkat çekmektedir. Bu yazımız kahramanlarımızın anısını hafızalarda canlı tutmak amacıyla kahramanlarımıza ithafen yazılmıştır.

TCG Muavenet

Muavenet Gemisinin Hikayesi

Muavenet’in hikayesi geminin, 25 Eylül-8 Ekim 1992 tarihlerinde Akdeniz ve Ege’de düzenlenen “Display Determination 92 NATO” tatbikatına katılmasıyla başlıyor.

Tatbikatın ilk aşaması tüm katılımcılar için başarıyla tamamlanır. Tatbikatın ikinci kısmı için tüm gemiler Saros Körfezi’ne hareket eder. 2 Ekim 1992 gecesi, kimsenin daha önceden tahmin edemeyeceği, vahim, düşmanca o olay yaşanır!

Tatbikata katılan Muavenet gemisine 3 mil mesafede bulunan ABD Donanması’na ait USS SARATOGA Uçak gemisinden 10’ar saniye aralıklarla 2 adet güdümlü Sea Sparrow füzesi ateşleniyor. Füzelerden ilki kaptan köşküne, ikincisi savaş harekat merkezine isabet ediyor.

Kaza süsü verilen, ama nokta atışı kasıtlı yapılan saldırı sonrası Muavenet Gemimizin Hasarı

Gerçekleşen bu izahı mümkün olmayan olay sonucunda gemi komutanı dahil 2 subay, 2 astsubay ve 1 er şehit olmuştur. Ayrıca 6 subay, 3 astsubay ile 4 erbaş er yaralanmıştır.

Düşmanca Saldırıda Şehit Olan Kahramanlarımız

Yapılan düşmanca saldırıda gemi komutanı Kurmay Yarbay Kudret Güngör ile vardiya subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Telsiz Astsubayı Serkan Aktepe, Çavuş Mustafa Kılınç ve Topçu Er Recep Akan yaşanan patlamada hayatını kaybetti.

Muavenet Olayı Kaza mı Saldırı mı ?

Olayın gerçekleştiği saatlerin tüm tatbikata katılan personelin dinlenme saati olması, tatbikatın gerçek atış içermemesi, isabet alan yerlerin kaptan köşkü ve komuta kontrol merkezi olması yaşanan bu olayı izahı mümkün olmayan bir hale getiriyor.  Ayrıca Muavenet’i vuran güdümlü mühimmat Sea Sparrow füzelerinin atış öncesi bir çok prosedüre sahip olması ve çalışma sistemi yapılan bu saldırının bir kaza olmadığını ispatlar nitelikte…

Saldırının Hemen Sonrası Yaşananlar

350’ye yakın mürettebat ile saldırıya uğrayan Muavenet’de alarm verilir. Çıkan yangının mühimmat deposuna ulaşmaması,  can kaybının artmaması için mühimmat deposunda yer alan tüm mühimmatlar denize dökülür. Gemi savunma pozisyonuna geçer. Çok geçmeden yaşanan olay anlaşılır. Müttefik ABD Donanması tarafından vurulmuştu Muavenet !  Füzeleri ateşleyen gemiden belli aralıklarla 2 adet helikopter kalkar. İlki yaralılara müdahale için ikinci olan düşmanca yapılan saldırının delillerini ortadan kaldırmak için…

Düşmanca Saldırı Sonrası ABD’nin Tutumu

Yaşanan düşmanca saldırı sonrası Amerikan mahkemelerinde açılan davaların sonucunda;

  • Sorunun hukuki değil politik olduğu.
  • Hayatını kaybeden personelin 1. derece yakınlarına tazminat ödenmesi gerektiği
  • Kullanılmaz duruma gelen Muavenet tazminatı olarak ise ABD’nin ülkemize 8 adet KNOX Sınıfı Fırkateyni indirimli olarak sattığı biliniyor…

Gemi Komutanı şehidimiz Kurmay Yarbay Kudret Güngör’ün ismi donanmamızda kullanılan Türk Deniz Kuvvetleri’nin akaryakıt ikmal gemilerinden birisi olan TCG Yarbay Kudret Güngör (A-595) ‘ e isim olmuştur.

Kullanılamaz duruma gelen Muavenet, ismini ABD’den indirimli olarak alınan 8 KNOX Sınıfı Fırkateyn’den birine vermiştir.

Alınan bu gemilerden çoğu yıllar içinde hurda durumuna gelmiştir.

Gemimize saldırıyı düzenleyen ABD Donanması’na ait USS SARATOGA Uçak gemisi 2 yıl sonra emekli edilmiş, müze olarak hizmet vermektedir. Müttefik’i tarafından düşmanca saldırıya uğrayan Muavenet’in gövdesi sökülerek hizmetine son verilmiştir…

Muavenet’in 20 tonluk pervanesi, anıt olarak Gölcük’te sergileniyor.

DENİZCİLER ŞEHİT OLUNCA DEĞİL UNUTULUNCA ÖLÜR ! 

Muavenet şehitlerimizin anısına… 

 

Kaynaklar: Muavenet Belgeseli – Hazırlayan: Savaş Karakaş

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.