Norveç Üretimi Skjold Korveti

0

Bu değişik tasarımlı deniz aracı dünyanın en hızlı korvet sınıfı: Skjold.

Norveç üretimi korvet suda saatte 110 km/saat hız yapabilir. 1 adet 76 mm Oto Malera baş topu ve 8 adet Norveç üretimi Naval Strike Missile anti-gemi füzesi vardır. Bundan başka silah sistemi yoktur.

Korvet hava yastıklı gövde üzerine inşa edilmiştir. Dış tasarımı özeldir. Dışı tamamen RAM boyası ile kaplıdır. Radarda çok çok düşük iz bırakır. 8 adet anti-gemi füzesi 2 adet gizli bölmede bulunur. Lançerler atış yapılacağı zaman açılır.

Gemiye diğer savaş gemilerinde olmayan COGAG sistemi güç sağlar. 2 adet 2000 kw’lik gaz türbin motor, 2 adet 6000 beygirlik gaz türbin motor bulunur. Düşük hızlarda ilerlerken 2 düşük güçlü motor güç verirken yüksek hızlarda yüksek güç üreten gaz türbin motorlar güç verir. Bu sistemle gemi çok yüksek hıza ve manevra kabiliyetine sahiptir.

Normal savaş gemilerinde CODAG güç sistemi bulunur. Bu sistemde düşük hızlarda dizel motor güç sağlarken, yüksek hızlarda gaz türbin motor güç sağlar.

İsveçli Visby sınıfı korvetle aynı mantıkla inşa edilmiştir. Yüksek hız, yüksek manevra kabiliyeti ve ağırlığa göre çok yüksek ateş gücü. Bir karakol botu kadar gemide çok yüksek ateş gücü vardır. Hava savunma silahı yoktur. Hava savunma gerekirse 76 mm topa güvenir. Visby sınıfı korvet gibi stealh özelliğine çok güvenir. Bu yüzden hava savunma sistemi yoktur.

Bu iki korvet(Visby ve Skjold) yüksek hızı, yüksek manevra kabiliyeti, yüksek ateş gücü ile girintili çıkıntılı sığ İskandinav denizlerinde büyük ağır Rus savaş gemilerini avlamak için geliştirilmiştir.

1999’da başlayan teslimatlar 2009’da sona erdi. Skjold’dan Norveç donanmasına 6 adet teslim edildi.

Bizim Fac-55 hücumbotu ile neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Ancak Norveç Donanması bu gemiyi çok küçük olmasına rağmen korvet olarak adlandırmıştır.

Özellikler:
274 ton ağırlık
47 metre boy
13.5 metre genişlik
15 mürettebat
1 adet 76 mm Oto Melara baş topu
8 adet NSM anti-gemi füzesi

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.