Ocak Ayı Deniz Bülteni

0

ABD DONANMASININ ZAAFI

Amerika Birleşik Devletleri, büyük bir savaş durumunda ordusunu ayakta tutacak kadar hızlı askeri teçhizat üretemedi. Büyük bir güç çatışmasının nasıl patlak vereceği veya sonuçlanacağı çok düşünülmüş olsa da, ABD sanayi üssünün böyle bir çatışmada ABD’nin savaş zamanı ekipman kayıplarını nasıl sürdürebileceği konusunda çok az şey yazıldı.

2017 Ulusal Güvenlik Stratejisi, “tüm savaşların uzak mesafelerden ve minimum kayıpla hızlı bir şekilde savaşılacağı ve kazanılacağı” fikrini eleştiriyor. Trump yönetiminin çığır açan 2018 Ulusal Savunma Stratejisi, büyük güç çatışmasına odaklandı ve Biden yönetimi neredeyse kesinlikle aynısını yapacak.

Mevcut gemi envanterlerini değiştirmek için gereken süre diğer silahlardan çok daha uzundu. Değiştirme süreleri, savaş lojistiği gemileri için 11 yıldan, aralarında denizaltılar (20 yıl) ve geniş yüzeyli savaşçılar (40 yıl) olmak üzere, 11 uçak gemisinin tümü için yarım yüzyıla kadar değişiyordu. Bir geminin bile değiştirme süresi o kadar uzundur (3-8 yıl), ancak gerçekte, bir çatışmada kaybedilen herhangi bir gemi, çatışma çoktan sona erene kadar değiştirilmeyecektir. Donanma, bu gidişle savaş devam ettikçe küçülür ve küçülür.

1938’de Donanma Genişletme Yasası’nın ve İngiltere ve Fransa’dan savaş zamanı sözleşmelerinin kabul edilmesiyle süreç başladı. Amerika Birleşik Devletleri 1941’de savaşa girdi, ancak 1944’e kadar – çabanın başlamasından altı yıl sonra – Birleşik Devletler, Wehrmacht ve İmparatorluk Japonya’nın ana kuvvetleriyle baş başa gidebildi. Uzun bir hazırlık süresine rağmen, endüstriyel üssün ne üretebileceği konusunda sınırlar vardı. İkinci Dünya Savaşı’nda savaşan hemen hemen tüm Donanma başkent gemileri – filo taşıyıcıları ve savaş gemileri – Pearl Harbor’dan önce yetkilendirildi. Pearl Harbor’dan sonra yetkilendirilenlerin kavgaya girmesi çok uzun sürdü.

Gelecekteki bir çatışmada, küresel ittifaklar ağı ve ileri konumlandırılmış kuvvet duruşuyla Amerika Birleşik Devletleri ilk günden itibaren devreye girecek. Hazırlanmak için altı yıllık hazırlık süresi olmayacak.
Hizmetlerin endüstriyel dalgalanmaya fazla para yatırması pek olası değil. Bütçeleri, güçleri modernize etmek, hazırlığı sürdürmek ve kuvvet büyüklüğünü korumak için, özellikle de bütçe sabit, en iyi ihtimalle, gerçek anlamda uzatılmış durumda.

https://breakingdefense.com/2021/01/us-war-surge-production-too-slow-csis-finds/, 26.01.2021

ABD 2021 SAVUNMA BÜTÇESİNDE DONANMASININ ALDIĞI PAY

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi başkanına göre, bazı milletvekilleri nükleer silah harcamalarını kısmak istiyorlar, ancak milletvekillerini ikna etmek için zorlu bir savaşla karşı karşıya kalıyorlar.

Stratejik sistemlerin planlanan modernizasyonunun yüz milyarlarca dolara mal olması bekleniyor. Pentagon, yeni gizli bombardıman uçakları, havadan fırlatılan seyir füzeleri, balistik füze denizaltıları ve kara tabanlı kıtalararası balistik füzeleri takip ederken, Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi savaş başlığı stok sahasını yönetiyor.

2021 mali yılı için çok amaçlı ödenek bütçesi, Columbia sınıfı denizaltı programı için 4,1 milyar dolar, B-21 Raider uçağı için 2,8 milyar dolar, Yer Tabanlı Stratejik Caydırıcı için 1,4 milyar dolar ve Uzun Menzilli olarak bilinen bir seyir füzesi için 385 milyon dolar sağladı.

Columbia Sınıfı Nükleer Tahrikli Denizaltı

Ancak pek çok uzman, Rusya veya Çin gibi rakiplerin üstünlüğü ele geçirebileceğinden endişe duyuyor. Bu kaygı geniş kapsamlı ABD nükleer modernizasyonuna olan desteği artırdı. Artan federal açıkların harcamalarda kısıtlamaya gidilmesine sebep oluyor. Ayrıca, önümüzdeki yıllarda daha sıkı bütçeler nükleer modernizasyon ile geleneksel modernizasyon yapılmasında sıkıntı yapabilir.

https://www.nationaldefensemagazine.org/articles/2021/1/25/nuclear-cost-cutters-face-uphill-battle?utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=EBB%2001.26.21&utm_term=Editorial%20-%20Early%20Bird%20Brief, 26.01.2021

ABD DONANMASI GÜNEY ÇİN DENİZİNE GİRDİ

ABD Hint-Pasifik Komutanlığı yaptığı açıklamada, görev grubunun Ocak ayının sonlarında Güney Çin Denizi’ne girdiğini, aynı gün Tayvan’ın Pratas Adaları yakınlarındaki hava savunma tanımlama bölgesine büyük miktarda Çinli bombardıman ve savaş uçaklarının faaliyeti olduğunu bildirdi.

Theodore Roosevelt uçak gemisine Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Bunker Hill ve Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri USS Russell ve USS John Finn eşlik ediyor.

ABD Başkanı Biden’in dışişleri bakanı adayı Antony Blinken, Senato onay oturumunda yaptığı açıklamada, Çin’in herhangi bir ulusun Birleşik Devletleri’ne karşı “kuşkusuz” en önemli meydan okuma olduğunu söyledi.
Çin, ABD Donanması gemilerinin Vietnam, Malezya, Filipinler, Brunei ve Tayvan’ın birbiriyle yarışan iddialara sahip olduğu Güney Çin Denizi’ndeki Çin işgali altındaki adalara yaklaşmasından şikayet etti.

https://www.reuters.com/article/idUSKBN29T05J?utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=EBB%2001.25.21&utm_term=Editorial%20-%20Military%20-%20Early%20Bird%20Brief, 26.01.2021

ABD GÜNEY ÇİN DENİZİNE SIK SIK DONANMA GÖNDERİYOR

ABD’nin bir uçak gemisi grubunun tartışmalı su yoluna yelken açmasının ardından, Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, ABD’nin sık sık Güney Çin Denizi’ne “kaslarını esnetmek” için gemi ve uçak gönderdiğini ve bunun barış için iyi olmadığını söyledi.

Her yıl trilyonlarca dolarlık ticaretin aktığı stratejik Güney Çin Denizi, uzun zamandır Pekin ve Washington arasındaki çekişmenin odak noktası olmuştur. Çin, özellikle buradaki ABD askeri faaliyetlerinden rahatsız oluyor.
Çin, ABD Donanması gemilerinin Vietnam, Malezya, Filipinler, Brunei ve Tayvan’ın birbiriyle rekabet halinde olduğu Güney Çin Denizi’nde işgal ettiği adalara yaklaşmasından şikayetçi oldu.

Taşıyıcı grup, Çin’in iddia ettiği Tayvan’ın Çin hava kuvvetleri jetlerinin hava savunma tanımlama bölgesinin güneybatı kısmına saldırdığını bildirmesiyle aynı anda Güney Çin Denizi’ne girdi ve bu da Washington’dan endişeye yol açtı.

Tayvan savunma bakanlığı, Pazartesi günü sadece bir Çin uçağının, denizaltı karşıtı Y-8 uçağı olan savunma bölgesine uçtuğunu ekledi.

Biden’ın yeni yönetimi, ABD’nin Tayvan’a olan bağlılığının “kaya gibi sağlam” olduğunu söylüyor. Çoğu ülke gibi Amerika Birleşik Devletleri’nin de Tayvan ile resmi diplomatik bağı yok.

https://www.reuters.com/article/idUSKBN29U0P0?utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=EBB%2001.26.21&utm_term=Editorial%20-%20Early%20Bird%20Brief, 26.01.2021

OKİNAWA’DAKİ DENİZ PİYADELERİ ÜSSÜ TARTIŞILIYOR

Japonya Okinawa’daki Deniz Piyadeleri üssünde Camp Schwab’da tartışmalı bir pistte inşaat devam ediyor. ABD Deniz Piyadeleri Hava İstasyonu Futenma’nın kentsel bir alandan daha kuzeyde, Henoko bölgesindeki Camp Schwab’da yapım aşamasında olan bir alana taşınması, birçok Okinawalı için bir çatışma noktasıdır.

Japon halk grupları ABD Başkanı Biden’ın Denizcilik havaalanı planlarını gözden geçirmesini, Kuzey Kore’ye kaçırılanları geri göndermesi için baskı yapmasını istiyor. Şubat 2019 referandumunda seçmenlerin çoğu, yani% 72, plana karşı çıktı. Valiliğin 1,15 milyon kayıtlı seçmeninin yarısından biraz fazlası çıktı.

Okinawa’nın nispeten kırsal bir kesiminde yer alan Camp Schwab, 1997 yılında MCAS Futenma’nın yerini alacak ve Futenma’nın bulunduğu Ginowan şehrinde güvenlik endişelerini ortadan kaldıracak site olarak seçildi.
Oura Körfezi’nin bir bölümünü yeni bir pist için geri alma çalışmaları Nisan 2017’de başladı. Ancak maliyet aşımları ve gecikmeler, tamamlanma tarihini 2014’ten 2030’a ve maliyeti 2,2 milyar dolardan en az 8,7 milyar dolara çıkardı. Japon hükümeti planı destekliyor. Ancak Okinawa Valisi Denny Tamaki, deniz piyadelerinin vilayet içinde yer değiştirmesini destekliyor.

https://www.stripes.com/news/pacific/japanese-groups-want-biden-to-review-marine-airfield-plans-pressure-north-korea-to-return-abductees-1.659455?utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=EBB%2001.25.21&utm_term=Editorial%20-%20Military%20-%20Early%20Bird%20Brief, 26.01.2021

İRAN DONANMASI ABD DONANMASINA GÖZ DAĞI VERİYOR

Al-Monitor İran Ordusunun resmi web sitesi tarafından 10 Eylül 2020’de sağlanan bir broşürde, İran’ın güneyindeki stratejik Hürmüz Boğazı yakınında körfezde bir askeri tatbikat sırasında İran botlarını gösteriliyor. İran Donanması, Umman Denizi’nde stratejik Hürmüz Boğazı yakınlarındaki üç günlük bir tatbikata başladı ve bir dizi savaş gemisi, insansız hava aracı ve füze konuşlandırdı.

İranlı bir komutan, İslam Cumhuriyeti’nin ABD savaş gemilerini batırma kabiliyetine sahip olduğunu söyledi. Yorumlar, Joe Biden başkan olduğu için Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik düşmanca söylemin devam ettiğini gösteriyor.

İslam Devrim Muhafızları (IRGC) Orgeneral Rahim Noei-Ağdam, ordunun İran topraklarına yakın olan ABD Donanması gemilerini imha etme kabiliyetine sahip olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Ruhani, nükleer programına uyma karşılığında Tahran’a uygulanan yaptırımları kaldıran anlaşmaya yeniden girme isteğini de dile getirdi. Ancak İran ordusu, bu diplomatik tekliflere rağmen hala ABD ile savaşma yeteneğine sahip olduğunu söylüyor.

https://www.al-monitor.com/pulse/originals/2021/01/iran-irgc-general-destroy-us-navy-ships.html#ixzz6kehiHmRR, 26.01.2021

6. FİLO KARADENİZ’E GELİYOR

ABD 6. Filo, iki ABD Donanması gemisinin hafta sonu Karadeniz’e hareket ettiğini duyurdu. Muhrip USS Donald Cook (DDG-75) Cumartesi günü NATO ile sondaj yapmak için Karadeniz’e hareket etti.

6. Filo bir haber bülteninde, NATO’nun E-3A Havadan Uyarı ve Kontrol Sistemi (AWACS) ve Donanmanın Karakol Filosundan (VP) bir P-8 deniz gözetleme uçağının 46 katıldığını söyledi. Bu arada, filo yağlayıcısı USNS Laramie (T-AO-203) Pazar günü Karadeniz’de Arleigh Burke sınıfı bir muhrip ile karşılaştı. Muhrip daha önce Kasım ayının sonlarında Karadeniz’e taşındı ve bu, 2020’de bir ABD savaş gemisinin su kütlesine yedinci yolculuğu oldu.

https://news.usni.org/2021/01/25/two-u-s-navy-ships-now-operating-with-nato-in-the-black-sea?
utm_source=Sailthru&utm_medium=email&utm_campaign=EBB%2001.26.21&utm_term=Editorial%20-%20Early%20Bird%20Brief, 26.01.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.