PREVEZE SINIFI DENİZALTILAR

0

Ay, Gür ve Preveze olmak üzere 3 farklı sınıfta denizaltıya sahip Türk Deniz Kuvvetleri, denizlerin altında da oldukça güçlü.

3 taraflı denizlerle çevrili Türkiye’nin su üstünü güvende tutması kadar su altını da güvende tutması kritik önem arz ediyor.

Bu bakımdan denizaltılar önemli görevler üstleniyor ve Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi’ni güvende tutuyorlar.

TÜRK DENİZ KUVVETLERİNİN “DERİN” GÜCÜ PREVEZE’LER

1994 yılında hizmete alınan ve o tarihten günümüze kadar hizmet vermeye devam eden Preveze sınıfı denizaltılar Türk Donanmasının önemli bir güç unsuru.

Gölcük Tershanesinde inşa edilen 4 adet Preveze sınıfı denizaltılardan TCG PREVEZE (S-353) 28 Temmuz 1994 tarihinde, TCG SAKARYA 21 Aralık 1995 tarihinde, TCG 18 MART  28 Haziran 1998 tarihinde, TCG ANAFARTALAR ise 22 Temmuz 1999 tarihinde hizmete girdi.

Hala hizmette olan 4 adet Preveze sınıfı denizaltıların ana tahrik gücü 4 MTU Dizel / 4000 HP (1 Pervane).

Satıhta 15 kts ve deniz altında 21,5 kts hıza yükselebilen denizaltılar 9 Subay, 30 Astsubay, 2 Uzman Erbaş ve 3 Erbaş/Er ile görevler üstleniyor.

PREVEZE’LERE YENİ ÖZELLİKLER GELİYOR

Türk denizaltı filosunun modern muharebe sahasının ihtiyaçlarını çağdaş teknoloji ile giderilmesini amaçlayan proje ile Preveze sınıfı denizaltıların sistem ve cihazlarının çağdaş teknoloji ile iyileştirilmesi planlandı.

2019 yılında başlatılan proje ile Preveze’lerin edineceği yeni sistem ve cihazlar sayesinde denizaltıların mevcut deniz harp yeteneklerinin idamesini sağlanıyor ve etkinliği arttırılıyor.

STM, ASELSAN, HAVELSAN ve ASFAT iş ortaklığı ile gövde bakım/onarım işlemlerinin yanı sıra yerli üretim silah sistemlerinin entegrasyonu da Türk tersanelerinde gerçekleştiriliyor.

Modernize edilecek denizaltılar, sırasıyla 2023, 2024, 2026 ve 2027’de hizmete girecek.

STM’DEN YENİ PERİSKOPLAR

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile 1991 yılında kurulan ve Türkiye’nin teknoloji üreticisi STM, Almanya merkezli Hensoldt firması ile Preveze sınıfı denizaltılar için SERO 400 periskopları teslim almak üzere anlaşma yapmıştı.

Hensoldt ile STM arasında imzalanan sözleşmenin 40 milyon avro değerinde olduğu belirtilmişti. Sözleşme kapsamında termal görüntüleme cihazı bulunan toplam 8 adet SERO 400 periskop teslim edilecek.

SU ALTINDAKİ SAVAŞI METEKSAN YÖNETECEK

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan PREVEZE Sınıfı Denizaltıların Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi MÜREN SYS’nin çok önemli bir parçasını oluşturan sonar ve sualtı akustik sistemlerini kritik parçalarının milli olarak geliştirilmesi, üretimi ve MÜREN SYS entegrasyonuna yönelik “Milli Üretim Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemi Preveze Sınıfı Uygulaması için Sonar Alt Sistem (SAS) Mal Alımı” Sözleşmesi 31 Temmuz 2018 tarihinde Tübitak BİLGEM ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında imzalanmıştı.

Sözleşme kapsamında Meteksan Savunma tarafından geliştirilecek elektronik donanım ve yazılımlar, Tübitak BİLGEM tarafından geliştirilecek MÜREN SYS ile birlikte, Preveze Sınıfı denizaltıların sonar, sualtı akustik sistem ve Entegre Sualtı Savaş Yönetim Sistemleri’nin yurtdışı bağımlılığını ortadan kaldıracak.

Ayrıca Meteksan Savunma, Ay ve Preveze sınıfı denizaltıların sensörü olarak kullanılan MSH-01 Hidrofonları tasarlayıp üreterek Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim etmişti.

Teslimat ile bu alandaki ihtiyaç milli olarak karşılanarak yurtdışı bağımlılık ortadan kaldırılmış oldu.

MSH-01 Hidrofonların teknik özellikleri;

  • 360° Omni, Geniş Bant Kullanımı
  • 400 Metre Su Derinliğine Kadar Dayanıklılık
  • 1 Hz ile 100 kHZ Frekans Aralığındaki Sinyalleri Tespit Edebilme
  • 100 Hz ile 12 kHZ Frekans Aralığında Kullanım

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.