Roketsan üretimi DSH-Denizaltı Savunma Harbi Roketi

0

Su üstü platformlardan su altı hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş, 500-2000 metre menzil ve 15-300 metre derinlik aralığında kullanılabilen, su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen, otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir silah sistemidir.

Hedeflere tekli veya salvo atış yapabilir ve ayarlanabilir tapa özelliği sayesinde roketlerin istenen derinlikte patlaması sağlanır. Roketsan DSH Roketi, yüksek patlayıcılı harp başlığına sahip olup modern mühimmatta arzu edilen duyarsız mühimmat özelliğine de sahiptir. Atıcı sistemin stabilizasyon, otomatik ve manuel yönlendirme özellikleri bulunmaktadır. Atış Kontrol Sistemi, su üstü platformu tarafından sağlanan seyir ve hedef bilgilerini kullanarak gerekli atış esaslarını hesaplar.

Bu roketler nispeten daha pahalı ve ağır torpidolar yerine geliştirilen maliyet etkin, çok hafif, basit ama etkili anti-denizaltı silahlarıdır. Bir donanma bir denizaltı sinyali alır ancak sonarda tam tespit edemez, emin olamazsa pahalı torpido yerine bu roketleri kullanır. Ayrıca daha küçük ve hafif devriye-karakol botlarına torpido entegre edilemez ise bu roketler kullanılır. Rus Donanması’nda DSH roketleri büyük küçük neredeyse tüm savaş gemilerinde bulunur.

DSH roketleri Tuzla sınıfı karakol botlarımıza entegre edilmiştir.

Teknik Özellikler

Menzil: 500-2000 m
Patlama Derinliği: 15-300 m
Harp Başlığı: Yüksek Patlayıcılı, Duyarsız Tapa, Zaman Ayarlı (Atış Kontrol Bilgisayarı ile Otomatik Derinlik Ayarı)
Salvo Aralığı: 0.8 sn
Çap (Roket): 196 mm
Uzunluk (Roket): 1.3 m
Ağırlık (Roket): 35.5 kg
Ağırlık (Tüplü): 43 kg
Patlayıcı Ağırlığı: 12 kg
Yakıt Tipi: Az Dumanlı Kompozit Yakıt
Atıcı Sistem: Stabilize, Sonar Verisi ile Otomatik Yönlendirme ve Kilitlenme
Atıcı Sistem Mühimmat Kapasitesi: 6 Roket
Lançer Yönlendirme: Otomatik-Manuel
Atıcı Sistem Ağırlığı 1200 kg

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.