Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir Mayıs-2020’de YouTube canlı yayınında Türk Donanmasının devam eden projeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

0

Yeni Türk Tipi Hücumbotlar geliyor.

TF-2000 projesi evrilerek devam ediyor.

MİLDEN için temaslarımız devam ediyor.

Torpido çalışmalarımız devam ediyor. Başarılı test atışları yaptık.

Amacımız savaş gemilerinde ve denizlaltılarda bulunan tüm silahları yerlileştirmek.

Füzeler, torpidolar, hava savunma sistemleri ile ilgili projeler var.

İ sınıfı firkateynlerin ilkinde Atmaca anti-gemi füzesi ve Gökdeniz Ciws olacak. Diğer 3 gemide bunların yanında yerli VLS kullanmayı planlıyoruz.

İlk İ sınıfı firkateynin inşası devam ediyor. Diğer üç gemi için faaliyet takvimi belli. Hızlı inşa ve teslimat için askeri ve özel tersaneler inşa için gündemde. İnşa başlama talimatı gelir gelmez hızla ihaleyi yapacağız.

Açıklamalardan anlaşılan Akya ağır torpido projesinin yanında hafif torpido projeleri bulunuyor. Gemiler için hava savunma füzeleri geliştiriliyor. TF-2000 içinse daha belirli bir süre var.

Torpido çalışmamız devam ediyor. Atmaca anti-gemi füzesinin testlerini yaptık. Entegrasyonunu ve seri üretime geçmesini bekliyoruz.

Atmaca ve SOM tipi füzelerimizin yerli motorları ile ilgili önemli mesafe kat ettik. Onlarında çok yakında entegrasyonu yapılıp ve kullanımı başlamak üzere.

Gemiye konuşlu İHA sistemleri düşünülüyor. Sadece gözlem ve vuruş kabiliyeti olan İHA değil belirli elektronik görevler üstlenen İHA’lar, bilgi paylaşımı ile elektronik harp uygulayan sistemler, büyük İHA’ların küçük İHA’larla donatılıp birlikte harekat yapabilen sistemler düşünülüyor.

Anlaşılan gemi konuşlu İHA projesi mevcut. Bu İHA’lar gözlem, saldırı amaçlarının yanında elektronik harp uygulamak içinde kullanılacak.

ABD Donanmasına Ait MQ-8C İHA’sı

İ Sınıfı fırkateynlerin ilkinin inşası devam ediyor. Diğer 3 geminin inşası için için hem özel sektör tersanerlerinin hem de Deniz Kuvvetleri Tersaneleri gündemde. İnşa sürecinin paralel ve hızlı yürümesi adına yol haritası belirlendi. Bugün düğmeye bastığımızda, proje için kaynak ayrıldığında hemen ihaleyi tamamlayıp sürece başlayabiliriz.

Seyir füzesi ailesinin hepsi tamamlanacak çeşitli menzillerde. Gezgin seyir füzesi abi sınıf olarak devreye girecek. Bu konuda kritik eşik motor. Atmaca ve SOM ile ilgili motor çalışmamız çok iyi bir seviyeye geldi.

Seyir füzesi teknolojisinin temel teknolojisine sahip olduk. Seyir füzesi konusunda önemli teknoloji güdüm. Güdüm teknolojisi dünyada en sıkı korunan teknolojiler arasında. Bu alanda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmek durumundayız. Firmalarımız bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Çok önemli kritik teknolojilere sahip oldular.

Gezgin Seyir Füzesinin Temsili Görseli

Atmaca füzesi bazında gemiden gemiye olduğu gibi karadan deniz hedeflerine olacak sistemlerde bu ailenin bir üyesi olarak gündeme gelecek.

Abi olarak adlandırılan füzeler iki çeşit olacak. Hem daha fazla harp başlığı hem de daha fazla menzil olarak. Bu konuda dünyada artık eski tip savaş yöntemleri gibi görülsede hala kullanılmaya devam edilecek. Hem harp başlığı, hem patlayıcı tipleri hem de menzil artırımı önemli unsurlar.

Savaş gemilerinde kullanılcak silahların mümkün olduğunca yerli olması hedefimiz. İ sınıfına belki bir yerli sistem yetişir, belki Gökdeniz Ciws’i koyarız, Atmaca anti-gemi füzesini koyarız. İthal VLS yani dikey fırlatma sisteminin entegrasyonunu da ROKETSAN yapar. Kalan 3 gemi ve TF-2000 için yerli VLS sistemini kullanırız. Aynı şekilde torpidolar içinde geçerli.

Burada kurum ve kullanıcıların yerli sistemlere fırsat vermesi önemli. Yoksa yerli sistemler küçümsenirse kullanılmazsa gelişemez. Bu konuda kullanıcılarımız, kurumlarımız istekli. Bu çok önemli.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.