TCG GAYRET (D-352)

Müze Gemiler

0

TCG GAYRET (D-352)

TCG GAYRET gemisi,1946 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Gearing sınıfı USS EVERSOLE DD 789 ismiyle denize indirilmiştir. 1973 yılana kadar Amerikan Deniz Kuvvetleri için aktif hizmette bulunan gemi Pasifik Donanmasında görev yapmıştır. Gemi Kore ve Vietnam savaşlarına katılmıştır. Gemi görevler sırasında gösterilen başarılar nedeniyle 7 savaş ödülü aldı.

TCG GAYRET 1973 yılında Amerika’dan ikinci el olarak alınmış ve Türkiye’ye getirilmiştir. Gemi TCG GAYRET D-352 olarak adlandırıldı. Gemi hizmete girdiği 1973 yılından 1995 yılına kadar 22 yıl Türk Deniz Kuvvetlerinde hizmette kalmıştır. Hizmette olduğu süre içerisinde birçok tatbikatta sancak gemisi olarak görev yapmış, zamanın cumhurbaşkanlarını, genelkurmay başkanlarını ve kuvvet komutanlarını ağırlamıştır.

TCG GAYRET ve İZMİT

Türk Donanmasında ilk ASROC Güdümlü Torpido Roketi atışı yapan ve denizde seyir halinde akaryakıt ikmali yapan ilk gemi olma özelliklerini taşımaktadır.

1995 yılında TCG Gayret teknolojik ömrünü tamamlamış ve hizmet dışına ayrılmıştır. Kültürel katkıda bulunmak üzere Donanma Komutanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projeye katılımları ile 1997 yılının Ağustos ayında şu anki yerinde Türkiye’de ilk “Müze Gemi” olma özelliği ile faaliyete başlamıştır.

TCG GAYRET

İzmit Marina’da her gün ziyaretçi kabul eden ülkemizin ilk müze gemisi Gayret’te ziyaretçiler, bir savaş gemisinde olması gereken birçok sistemi ve özellikleri de görebilmektedirler.

Müze Gemi olarak hizmet veren Gayret savaş gemisinde:
• Savaş harekât merkezi,
• Makine ve kazan daireleri,
• Köprü üstü,
• Radar,
• Devre dışı bırakılmış silah sistemleri,
• Toplar,
• Sualtı silahları da yer almaktadır.
• Geminin yatakhaneleriyse, sergi salonları olarak kullanılmaktadır.
Müze olarak hizmete başladığı günden bu yana iç dekoru ve görünüşüyle ziyaretçilerin ilgi odağı olan müzeyi vatandaşlar rehber eşliğinde gezmektedirler.

TCG GAYRET ve TCG HIZIRREİS İzmit Marina

Özellikler:

119,02 metre boy
3.460 ton ağırlık
12,45 metre genişlik
4,37 metre draft
2 gaz türbini ile 60.000 beygir güç üretimi
35 knots maksimum hız
8300 km menzil
6 adet 127 mm top
12 adet 40 mm top
11 adet 20 mm top
10 adet 533 mm ağır torpido tüpü
Su altı bombaları

Kaynak: Gölcük Deniz Müzesi Komutanlığı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.