Türk Deniz Kuvvetlerinin Okul Gemileri

0

A-577 TCG Sokullu Mehmet Paşa ve A-579 TCG Cezayirli Gazi Hasan Paşa olarak Türk Donanmasında 2 adet bulunuyor.

Alman Schliekerwerf’in Hamburg Tersanesinde Rhein sınıfı adıyla inşa 1962-1964 yıllarında inşa edildiler. 1980’li yıllarda satın alınarak Türk Deniz Kuvvetlerine katıldılar.

Askeri öğrenciler bu gemiler ile birçok yabancı ülke gezisine çıktı. Çok aktif olarak kullanıldılar. Gemiler aktif görevlerine devam ediyor.

Son yıllarda bu seferler Bayraktar sınıfı LST gemileri ile yapılmakta. LST gemileri bu iş için oldukça uygun. Geniş araç depolama alanları, amfibi piyadeler için tasarlanmış rahat yatakhaneler ve açık havada spor için oldukça geniş helikopter pisti eğitim seferleri için biçilmiş kaftan. LST’ler barış zamanı bu tip farklı operasyonlar için değerlendirilebilir.

TCG Sokullu Mehmet Paşa gemisi ASELSAN üretimi Gökdeniz Ciws’in deniz testleri için kullanıldı. Geminin kıç kısmındaki 100 mm top sökülüp Gökdeniz takılarak testler icra edildi. Testlerden sonra gemi tekrar eski haline getirildi.

İki gemide artık oldukça yaşlı ve demode. Son yıllarda Bayraktar sınıfı LST’lerin eğitim maksatlı kullanılması ile bu gemilerin yükü alındı. Gelişen Türk Tersaneleri ihtiyaç halinde bu tip gemileri kolaylıkla inşa edebilir.

Özellikler:
98.2 metre boy
11.8 metre genişlik
4.4 metre draft
2940 ton tam yüklü ağırlık
6 adet MTU-Maybach dizel motor ile toplam 14.400 beygir güç üretimi
2 adet pervane
2 adet Siemens motor
20.5 knots maksimum hız

Silahlar:
2 adet 100 mm CADAM top
2 adet 20 mm Bofors top
2 adet 12.7 mm makinalı tüfek

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.