Türkmenistan Donanmasına Ait Serhet Sınıfı Karakol Botları

0

Türkmenistan Donanmasına Ait Serhet-Tuzla Sınıfı Karakol Botları:

Serhet sınıfı botlar, Dearsan Tersanesinin teknoloji transferi ile Türkmenistan’da inşa edildi. Serhet sınıfı Türk Donanması için inşa edilen Tuzla sınıfı botlar ile tekne olarak aynı özelliklere sahip. Ancak Serhet sınıfı küçük birer korvet olarak sınıflandırılacak kadar silah yüküne sahip.

Türkmenistan Donanması 10 adet Serhet sınıfı karakol botuna sahip. Türkmenistan Donanması Hazar Denizi’nde Rus Donanmasından sonra 2’nci büyük donanma. Zengin petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip Hazar Denizi’ne Rusya, İran, Kazakistan, Azerbaycan’ın kıyıları bulunuyor. Zengin hidrokarbon ve balık kaynakları ülkeler arası mücadeleye sebep oluyor. Bu sebeple Türkmenistan Ordusunda donanmaya büyük önem veriliyor. Ayrıca Türkmenistan Türkiye’den silah alan ülkelerin başında geliyor.

Türkmenistan Donanmasına Ait 4 Adet Serhet Sınıfı Karakol Botu Limanda

Serhet sınıfı botlar Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki Tuzla sınıfı karakol botlarında olmayan anti-gemi ve hava savunma füzelerine sahip.

Türkmenistan Donanması botlara sonradan İtalyan üretimi Otomat Mk-2 Block-IV anti-gemi füzeleri ve Fransız MBDA üretimi Simbat-RC hava savunma füzeleri entegre etti. Bu silahlar ile botlar neredeyse korvet kadar silahlanmış durumda.

Otomat Mk-2 Block-IV anti-gemi füzesi 180 km menzile sahip. Yaklaşık 6 metre boya ve 780 kg ağırlığa sahip füze oldukça hassas güdüm sistemine ve vuruş anında düşman gemilerinin hava savunma-CIWS sistemlerinden kurtulmak için kaçınma manevrası yapabilme yeteneğine sahip.

Sinbat-RC lançeri 480 kg. 6000 metre menzile sahip füzeler 19.7 kg. Lançer 2 adet füzeye sahip. Füzeler anti-gemi füzelerini, uçakları, helikopterleri, insansız hava araçlarını vurabiliyor. Füzeler sea skimming yani su yüzeyine çok yakın uçan anti-gemi füzelerini imha edebiliyor. Ayrıca füzeler hava savunma yeteneğinin yanında küçük botlar, insansız deniz araçları gibi su üstü hedeflerine taarruz için kullanılabiliyor.

Serhet sınıfı karakol botlarının özellikleri:
56.9 metre boy
8.9 metre genişlik
2.51 metre draft
400 ton ağırlık
2 adet MTU üretimi 16V400M90 dizel motor
2 şaft ve 2 pervane
25 knots maksimum hız
1000 NM menzil
1 adet 4.2 metrelik bot

Silahlar:
1 adet 2 namlulu 40 mm Oto Melara Twin Compact baş topu
2 adet ASELSAN üretimi 25 mm Stop uzaktan komutalı silah sistemi
2 adet ASELSAN üretimi 12.7 mm Stamp uzaktan komutalı silah sistemi
1 adet ROKETSAN üretimi DSH Denizaltı Savunma Harbi Roket Lançeri(6 roket)
2 adet Simbat-RC hava savunma sistemi lançeri(4 füze)
4 adet Otomat Mk-2 Block-IV anti-gemi füzesi

Yazı ile ilgili okunmasını önerdiğimiz yazılarımız:

Tuzla Sınıfı Karakol Gemileri

Kardeş Türkmenistan Donanmasına Ait 33 Metrelik Hücumbotlar

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.