METEKSAN Savunma Üretimi DCSIM Yara Savunma Simülatörü

0

METEKSAN Savunma Üretimi DCSIM Yara Savunma Simülatörü:

Gemilerin yüzmesini, hareket etmesini sağlayan yegane ortam sudur. Ancak gemilerin ve denizcilerin aynı zamanda en büyük düşmanı da sudur. Gemiler suya temas eden kesimden aldıkları hasar sonucu su alarak batabilirler, akışkan taşıyan borularında patlaklar oluşabilir. Gemi hasar aldıktan sonra gemi personelinin yarayı kapatmaya çalışması, bu konudaki tecrübesi ve el alışkanlığı gemi ve mürettebatın hayatı açısından hayati önem taşıyor.

METEKSAN Savunma üretimi DCSIM Yara Savunma Simülatörü tamda bu amaçla üretildi. Sivil gemiler seyir esnasında, kıyıya yanaşırken kara parçasına çarparak ya da diğer gemilerle geçiş esnasında çarpışarak yara alabilirler. Savaş gemileri bu etkenlerinde üretildikleri amaç olan savaş ortamında çok daha önemli tehlikelerle karşı karşıya gelebilirler. Top, güdümlü mermi, mayın ile vurulabilirler. Çok pahalı ve değerli savaş gemisi ve personelin hayatını kurtarmak ordular, donanmalar açısından hayati önem taşıyor.

METEKSAN Savunma üretimi DCSIM Yara Savunma Simülatörü, savaş gemisinin yara almasını simüle ederek donanma personelinin, yara alma durumuna karşı hazır olmasını sağlayıp, bu konuda eğitim ortamı sağlıyor.

Simülatör mürettebatın yaşamadan tecrübe edemeyeceği savaş gemisi yara alma anını yaşatarak, personeli hazırlıyor. Personelin geminin yaşayacağı hasar anında müdahale yeteneğini geliştiriyor.

Yara Savunma yeteneği, denize hazır olma durumunun bir parçası olarak teknenin bütünlüğünü, dengesini ve manevra kabiliyetini sağlar. Bu yeteneklere sahip olabilmenin en önemli unsuru ise personele istenen standartlara uygun yara savunma eğitimi sunmak için gerçekçi bir eğitim ortamı sağlamakta.

Simülatör, gerçeğe yakın eğitim platformu ile dayanıklı, bakım ve idamesi kolay, çağdaş teknoloji tasarımı ile zorluk seviyesi ayarlanabilir, otomasyon kontrollü ve tam güvenli eğitim imkânı sağlar. Gemi personeline yara savunmaya hazır olma açısından uluslararası standartlara ve denizcilik standartlarına uygun eğitimler geliştirme ve uygulama ortamı sunar.

Simülatör gerçekçi eğitim yöntemleri ve ortamı ile tamirci personelin gerçek hasarlarda daha etkin ve etkili mücadele edebilmelerini ve hazırlık seviyesini en üstte taşır.

Simülatör Özellikleri:

Payanda Atma ve Tapalama
Kutu-Şapka Yama
Su ve Duman Tahliyesi Teknikleri
Boru Yama Teknikleri
Muharebe ve Standart Raporlama Teknikleri
Hasar Kontrol Organizasyonunun Oluşturulması
Arıza Kuvvet Kablosu Çekme
Materyal Hazırlık Durumları Uygulaması

Simülatör Yetenekleri:

Su Devreleri ve Alabandada 50’den Fazla Yara Türü
Su Seviyesi Kontrolü
Yaralardan Gelen Su Basıncı Kontrolü
Ses ve Duman Efektleri
Yara Yeri Değiştirilebilmesi ve Yeni Açılabilmesi
Detaylı Eğitim Değerlendirme, Kayıt Alabilme
Otomasyon Sistemi İle Farklı Senaryoları Birlikte Yaşatabilme
Gerçekçi Eğitim Ortamı, Çevre koşulları Uygulamaları
Ayarlanabilir Yaralar ve Senaryolar
Ferdi ve Tim Eğitim İmkanı
+-15/20 Derece Yalpa Benzetimi
Yazılım Kontrolü, BİTE Yeteneği
Uluslararası Standartlara Uygun Sistem

Dünyada, bugüne kadar 4 farklı ülkenin deniz kuvvetleri, Yara Savunma Simülatörü ihtiyaçları için Meteksan Savunma’yı tercih etti. Bu durum, Meteksan Savunma’yı, dünyada Yara Savunma Simülatörü konusunda lider bir konuma çıkardı.

Dünya donanmalarının ihtiyacına yönelik geliştirdiği Yara Savunma Simülatörü çözümü ile alanında en güncel ve modern çözüme sahip olan METEKSAN Savunma, bu simülatörün müşterileri arasına, 2017 yılında imzaladığı sözleşme ile Kore Cumhuriyeti’ni de katmıştı. Kore Cumhuriyeti’nde yerleşik bir firma ile birlikte çalıştığı ve 2019 yılında tamamlanan ilk Yara Savunma Simülatörü’nün ardından, Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı kapsamında, ikinci Yara Savunma Simülatörü projesi de başlatıldı. Yapımı yine Kore Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilecek simülatör için, Meteksan Savunma, tasarım ve danışmanlık sözleşmesi imzaladı.

Simülatör Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de bulunuyor. Simülatör Gölcük’te Yıldızlar Su Üstü Eğitim Merkezi Komutanlığı bünyesinde 2017’den beri hizmette.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.