STOP – UZAKTAN KOMUTALI STABİLİZE TOP SİSTEMİ

0

ASELSAN Üretimi 25 mm STOP – UZAKTAN KOMUTALI STABİLİZE TOP SİSTEMİ:

STOP, deniz platformları için geliştirilmiş uzaktan kumandalı stabilize bir silah sistemidir. Taret üzerinde, uzun menzile ve yüksek hassasiyete sahip Gece ve Gündüz Kameraları bulunmaktadır. Bu kameralar ile gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedefler tespit edilebilmekte ve tanınabilmektedir. Otomatik video hedef takip özelliği ile hedef otomatik olarak takip edilebilmektedir.

Aselsan’ın 18 ülkeye ihraç ettiği Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) ailesinin üyesi olan STOP, Stabilizasyon ve otomatik hedef takip yeteneği ile üzerine yerleştirildiği aracın veya hedefin hareketinden etkilenmeden nişan hattı hedef üzerinde kalmakta ve otomatik balistik uygulama ile hedefe isabetli atışlar yapılmaktadır.

STOP Sisteminde çift mühimmat beslemeli 25 mm otomatik top kullanılmakta olup, değişik görev ihtiyaçları için farklı algılayıcılar ile sistem donatılabilmektedir.

Silah Kumanda Birimi (SKB) aracılığı ile sistem uzaktan kumanda edilmektedir. Bu sayede nişancı karşı ateşe ve olumsuz hava koşullarına maruz kalmadan sistemi etkin bir şekilde kullanabilmektedir.

Sağlamlaştırılmış likit kristal ekrana (LCD) sahip olan Silah Kumanda Birimi, güvenli ve kolay kullanım sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Ekranda, nişangah, taret yan ve yükseliş ekseni açı bilgileri, kameraların görüş açıları, kalan mermi sayısı, sistemin çalışma modu bilgileri, arıza uyarı sembolleri gibi, kullanıcının sistemi kolay ve etkin bir şekilde kullanabilmesi için gerekli bütün bilgiler kumanda birimi ekranında görüntülenmektedir.

Sistemde atışa yasak sektörler tanımlanabilmekte, taktik ihtiyaca göre yüklü iki mühimmattan biri seçilebilmekte, düşük ve yüksek atış hızında atışlar yapılabilmektedir.

GENEL ÖZELLİKLER:

Yüksek vuruş hassasiyeti
Çift mühimmat besleme
Uzaktan kullanım imkanıyla nişancı güvenliğinin sağlanması
Otomatik hedef takibi
Radar kesit alanını azaltmak için tasarlanmış dış yapı
Gemi radarıyla kolay entegrasyon
Radardan bildirilen konuma otomatik yönelme
İki eksende stabilize taret
Otomatik balistik hesaplama
Manuel kumanda imkânı
Video kayıt olanağı
Kullanıcı ihtiyaçları ve kolay bakım olanağı

Uygulamalar:

Asimetrik çatışmalar
Terör ve kaçakçılıkla mücadele
Kıyı güvenliği
Sabit bölgesel koruma
Hava savunma

Teknik Veriler:

Silah: 25mm Top (Çift Mühimmat Besleme)
Yükseliş Ekseni Hareketi: -15° / +60°
Yan Eksen Hareketi: n x 360° (Kayar Bilezik ile)
Mühimmat Miktarı: 200 adet
Güç: 24 V DC

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.