ARMELSAN Savunma Üretimi Orkun-2053 Helikopter Daldırma Sonarı

0

Helikopterler denizaltı savunma harbinin vazgeçilmez parçasıdır. Uçaklarda çok etkin olarak denizaltı savunma harbi amaçlı olarak kullanılıyor. Helikopterler ve uçaklar birbirini tamamlayıcı olarak kullanılıyor.

Helikopterler havada asılı kalabilme yetenekleri ile denizaltı savunma harbinde denizaltı tespiti açısından bazı üstünlüklere sahip. Havada asılı kalabilen helikopter daha hassas tarama yapabiliyor. Helikopterlerin denizaltı arama-taraması için kullandığı en önemli sistemlerden biri daldırma sonarı. Armelsan Savunma bu ürünü yerli ve milli olarak geliştirdi.

Yerli ve milli olan geliştirilen ilk helikopter daldırma sonarı ORKUN-2053:

Armelsan Savunma tarafından üretilen Orkun-2053, denizaltı savunma harbinde kullanılan orta frekanslı bir aktif sonar sistemidir. Gemilerdeki sonarlara göre performansı sınırlı olsa da kullanım açısından birçok avantaja sahiptir; helikoptere monte olduğu için istenilen herhangi bir bölgeye deniz aracını riske atmaksızın tarama yapabilir, gemilerden yayılan akış ve motor gürültüsünün yarattığı etkiden uzak kullanım sağlar ve hareketli sinyal kaynağından indüklenen Doppler kayması oluşmaz.

Savaş gemilerden, LHD’lerden ve uçak gemilerinden kalkan helikopterlerde kullanılır ve helikopterden suya daldırılarak kullanılır. 360 derece yayın yapabilir ve 350 metre derinliğe kadar ulaşabilir. 8-11 kHz frakans aralığında çalışır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.