ARMELSAN Üretimi Dalgıç Tespit Sonarı – ARAS 2023

0

Sızma, platform ele geçirme, sabotaj özel kuvvet birliklerinin ana görevlerindendir. Donanma özel birliklerinin en meşhurlarından Türk SAT Komandoları, ABD’li Navy Seal, Rus Navy Spetnaz gibi birlikler savaş gemilerini, petrol platformlarını, limanları, askeri üsleri ve değerli ekonomik tesisleri ele geçirme, imha etme ya da sabotaj düzenleme görevlerinde uzmanlaşmışlardır.

ARMELSAN tam olarak bu tehditle mücadele, önceden tespit ederek savaş gemilerine, liman ve üslere, stratejik-ekonomik tesislere yaklaşan özel kuvvetler başta olmak üzere düşman unsurlara karşı önem alınması için ARAS 2023’ü geliştirdi.

Değerli unsurların düşman dalgıçlarından korunması, dost unsurlara yaklaşan düşman dalgıçların tespit edilmesi ve zamanında önlem alınması için geliştirilen Aras-2023 Türk Deniz Kuvvetlerine katıldığında amiral gemisi olacak TCG Anadolu LHD Amfibi Hücum Gemisinde kullanılacak.

İlk yerli ve milli dalgıç tespit sonarı olan ARAS-2023, su altından gelen açık devre solunum sistemli, kapalı devre solunum sistemli ve dalgıç intikal vasıtası konumunu (mesafe ve kertiz) otomatik olarak tespit ve takip eden; hedef sınıflandırması yapabilen aktif sonar sistemidir.

360 derece tarama yeteneğine sahip ARAS-2023 TCG Anadolu’nun su altından gelebilecek tehditlere karşı korunmasında görev alacak.

Özellikler:
5-50 metre daldırma derinliği
70 kHz çalışma frekansı
-/+5 kHz bant genişliği
207 desibel kaynak seviyesi
HFM transmisyon sinyal tipleri
800 metre açık devre dalgıç tespit yarıçapı
400 metre kapalı devre dalgıç tespit yarıçapı
1000 metre dalgıç intikal vasıtası tespit yarıçapı
40 kg su altı ürün ağırlığı
425 mm yükseklik, 300 mm çap su altı ürün boyutları
Rx128, Tx4 kanal

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.