ASELSAN Üretimi Tork Anti-Torpido

0

ASELSAN ürünü TORK – Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu savaş gemilerine ve denizaltılara bünyesinde yönelen torpidoları etkisiz hale getirme amacı taşıyan bir savunma silahıdır. Hard kill prensibi ile gemiye tehdit oluşturan torpidoyu imha eder.

2014 yılında ASELSAN tarafından TÜBİTEK TEYDEB 1501 desteğiyle çalışmalarına başlanmıştır. Bütün torpido türlerine karşı (akustik güdümlü, tel güdümlü, tel güdümsüz, dümen suyuna güdümlü) etkindir. Yine ASELSAN üretimi olan HIZIR ve ZARGANA isimli soft-kill sistemlerle tam entegre çalışarak bulunduğu gemi için torpidolara karşı üst seviye bir kalkan görevi göreceklerdir.

Torpidoların dünyadaki gelişimine bakacak olursak gemilerin bu silahlara karşı savunmasının genelde soft-kill (şaşırtma,karıştırma) yöntemiyle kurtulabildikleri görülüyor. Fakat ileri ki zamanlarda bu yöntem gelişmiş sistemlere başarısız olma ihtimaline karşı hard-kill yani gelen tehdidi harp başlığı ile patlatma-imha etme şeklinde çalışan sistemlere ihtiyaç doğacaktır. Bu sebeple hard-kill anti-torpido sistemleri Almanya ve Kanada tarafından da çalışılan bir sistem türüdür.

ASELSAN TORK’un ilk prototipi 2014 yılında üretildi ve ilk deniz testlerine başlandı. Sistemin 2018’de testleri başarıyla tamamlandı. Envantere girip-girmediği bilinmiyor.

Dünyadaki hard-kill anti-torpido sistemleri henüz etkin bir savaşta, çatışmada kullanılmadılar.

ASELSAN TORK:

Su üstü platformuna yaklaşan torpido tehdidine doğru aktif akustik güdüm ile yaklaşır, etkin mesafeye geldiğinde patlayarak tehdidi imha eder ya da görev yapamaz hale getirir.

Özellikle yüksek değerli unsur olarak tanımlanan ve deniz gücünde stratejik öneme haiz suüstü gemilerinin torpidolara karşı savunulması amacıyla icra edilecek torpido karşı tedbir harekâtında, tehdit torpidoların fiziksel olarak imha edilmesi veya görev yapamayacak hale getirilmesi amacıyla kullanılan bir savunma torpidosudur.

TEKNİK ÖZELLİKLER:
2 Metre Boy
200 mm Çap
200 Kilogram Ağırlık
Akustik Güdüm Sistemi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.