Burak Sınıfı Korvetler

1

Envanterimizde 6 adet bulunan ve ilki 2001’de donanmamıza katılan Fransız üretimi korvetler. Hepsi Fransız Donanmasına hizmet vermiş, ikinci el olarak alınmışlardır.

En eskisi 1977’de Fransa’da inşa edilen 1979’da envantere katılan ve Fransız Donanmasına 23 yıl hizmet eden F-505 TCG-Bafra’dır.

Fransız Donanmadi gemileri Tip A-69 D’Estienne D’Orves sınıfı korvet olarak adlandırmıştır. Bu sınıftan bazı korvetler halen Fransız Donanmasında aktif görevine devam etmektedir. Korvetlerin asıl görevi denizaltı savunma harbidir.

Korvetler hava savunma kabiliyetine sahip değildir. Çok zayıf bir elektronik donanımları ve saldırı kapasiteleri vardır. Türk Donanmasındaki Kılıç sınıfı hücumbotlar daha ağır silahlandırılmıştır.

İzmir Alsancak Limanı’nda F-504 TCG Bartın

Şu an korvetler optik ve elektronik olarak modernize ediliyorlar. Ancak son derece eski olan silah ve radar sistemlerinin yenilenmesi gerekiyor.

Gemilere asimetrik tehditlere karşı Roketsan üretimi 8 km menzilli füzeler olan Cirit ve Umtas güdümlü mühimmatlarının entegrasyon çalışmaları devam etmektedir.

Deniz Kuvvetleri personelleri iç hacminin yetersizliğinden ve darlığından ve kullanım zorluğundan dolayı gemiden memnun değildir.

Bu korvetler ile ilk defa Türk Donanma envanterine Fransız üretimi anti-gemi füzesi, baş topu ve torpido girmiştir.

Burak sınıfı korvetlerin birine (F-503 TCG Beykoz) kapsamlı modernizasyon uygulandı. Ana radar ASELSAN ürerimi MAR-D ile değiştirildi. Demode, hantal ve sorun çıkaran 100 mm CADAM baş topu, 76 mm Oto Melara üretimi top ile değiştirildi.

Modernize Edilen TCG Beykoz Fotograf: Oğuz Eroğuz

Bu modernizasyonun sınıfın diğer korvetlerine de uygulanması bekleniyor. Ek olarak ROKETSAN üretimi 8 km menzilli Sungur hava savunma sistemi ve DSH Roketleri entegre edilebilir. Özellikle hava savunma füze entegrasyonu Burak sınıfı için kritik öneme sahip. Gemiler hali hazırda  bir savaş gemisi için ilkel bir kullanım stili olan omuzdan atılan Stinger hava savunma sistemleri ile korunuyor.

ROKETSAN Üretimi SUNGUR Hava Savunma Sistemi

Özellikler:
80.5 metre boy
10.2 metre genişlik
5.3 metre derinlik
1325 ton tam yüklü ağırlık
2 adet dizel motor ile toplam 12.000 beygir (8.9MW) güç üretimi
840 kW dizel jeneratör
2 adet 4 kanatlı pervane
24 knots maksimum hız
15 knots ile 8330 km menzil
10 subay, 43 astsubay, 10 uzman erbaş ve 22 erlik mürettebat

Silahlar:
1 adet 100 mm CADAM baş topu
2 adet MM-38 Exocet anti-gemi füzesi (40 km menzili ilk oldukça eskiler füzelerin raf ömrü doldu. Korvetler anti-gemi füzesine sahip değil. Lançerler boş olarak görev yapıyor.)
2 adet 20 mm manuel top
4 adet 12.7 mm manuel ağır makinalı tüfek
4 adet L3 veya L5 torpido
1 adet 375 mm roketatar

F-500 TCG-Bozcaada
F-501 TCG-Bodrum
F-502 TCG-Bandırma
F-503 TCG-Beykoz
F-504 TCG-Bartın
F-505 TCG-Bafra

 

Burak Sınıfı Korvetten Umtas Anti-Tank Füze Atışı
Burak Sınıfı Korvetten Cirit Füzesi Atışı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

1 yorum
  1. Ali Bildi diyor

    Keşke bunlarında yeni ve modern gelişmiş olanlarınıda üretip kullanabilsek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.