Denizlerde Neden Var Olmalıyız?

1

Son günlerde Doğu Akdeniz bölgesi ve sondaj çalışmaları dahilinde Yunanistan ve orada bulunan bölge devletleri ile yaşadağımız sorunlar ”Denizlerde Neden Var Olmalıyız” sorusunun cevabını verecektir. Bu yazıda deniz ve denizcliğin önemi, tarihi şahsiyetlerin sözleri ile bir kez daha ortaya çıkacaktır.

İlk olarak ünlü Osmanlı Kaptanı Deryası Barbaros Hayrettin Paşa’ nın dediği gibi ”Denizlere Hakim olan Cihana Hakim Olur” sözü denizlerin ne denli önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Türk Suları ve Boğazları, dünya ölçeğindeki jeostratejik, jeopolitik ve jeoekonomik değerlendirmeler açısından çok önemli bir konumdadır. İstanbul’un fethiyle birlikte Türk pekişen Marmara ve Çanakkale Boğazları, o andan itibaren hem bölge devletlerinin hem de bölge dışı devletlerin üzerinde kontrol kurmak istedikleri bir alan olmuştur. Türk deniz suları ve boğazları konumu itibarı ile her daim ilgi çeken bir saha olmuş ve olmaya devam etmektedir.

“Zaferi, denizi kontrol altında tutan, ihtiyacı olan şeyi, ihtiyacı olduğu zaman, istediği yere ulaştırabilen ülke kazanır.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün dediği gibi denizler savaş dönemlerinde bir ulusun en önemli silahlarından biridir. Güçlü donanmaya sahip olan devletler bu gücü en iyi şekilde kullandıklarında büyük avantaja sahip olurlar.

”Arkadaşlar! En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifadeyi bilmeliyiz; denizciliği, Türkün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk denizlerin ve denizciliğin önemine vurgu yapmıştır.

Sonuç olarak denizler bir ülkenin kara sınırı kadar önemlidir. Ülkemizin güvenliği denizlerden başlamaktadır. Karadeniz, Adalar Denizi ve Akdeniz’le çevrelenmiş Anadolu yarımadasının, bu coğrafyada denizci olmayan devletleri uzun süre barındırmadığı tarihî bir gerçektir.

Ulu önder Atatürk’ün “Donanmadan yana kuvvetli olmak Türkiye’nin savunması için şarttır” tespiti de bu tarihî tecrübeden kaynaklanmaktadır. Bilahare Anavatanda güvende olmak için, denizde güçlü olmak ; dünyada söz sahibi olmak için, tüm denizlerde var olmak ve MAVİ VATAN‘a sahip çıkmak zorundayız.

Yazar Furkan Bakır

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

1 yorum
  1. timur diyor

    Denizlerin önemini anlatan kısa ve öz bir yazı olmuş.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.