“EGE DENİZİ’NİN” TARİHİ GEÇMİŞİ

0

Üç tarafı sularla çevrili Anadolu’nun batısında yer alan, Akdeniz ve Karadeniz’i birbirine bağlayan, Avrupa-Asya ve Afrika kıtalarının bağlantı noktasındaki denizimiz stratejik öneme sahiptir. Peki, bu kadar önemli bir denizin ismi nedir? Adalar Denizi mi? Akdeniz mi? Ege Denizi mi?

Malazgirt savaşından sonra Anadolu’ya yerleşmeye ve keşfetmeye başlayan Türk beylikleri Batı Anadolu bölümünün sonunda büyük bir su kütlesi ile karşılaştı. Türkler zamanla bu denizi tanıyarak içinde çok sayıda ada olduğu için “Adalar Denizi” demişlerdir. Bu görüşü destekler nitelikte çok sayıda yazılı tarihi belge vardır. Örneğin
1) Batı Anadolu bölgesinde hüküm süren Aydınoğluları ve Osmanlı Devleti kaynaklarında bu deniz “Adalar Denizi” olarak geçmektedir.

2) 1938 yılında yayınlanan, Faik Sabri Duran’ın, Lise Kitapları: Sınıf III, Türkiye Coğrafyası (Kanaat Kitabevi-İstanbul), adlı kitabın 26.Sayfasında, Ege Bölgesi’nin alanları biraz daha geniş tutulmuş ve bu bölgeye“Garbî Anadolu” adı verilmiştir. Garbı Anadolu’nun Günümüz Türkçesi karşılığı ise; Batı Anadolu’dur.

3) Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, Büyük Taarruz’da, Türk Ordularına, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri.” emrini vermiştir. Atatürk’ün hedef gösterdiği deniz, bugün Akdeniz olarak bilinen Akdeniz değil, Adalar denizidir. Çünkü Atatürk, denizin gerçek adını kullanmıştır. Gerçekte geniş anlamda, Akdeniz bugünkü anlamda Adalar denizini de kapsamaktadır. Ancak ayrıntıya inildiğinde, Akdeniz’in bir iç kolu olarak “Adalar denizi” denmiştir. ATATÜRK, hayatı boyunca hiçbir zaman “Ege Denizi” adını kullanmamış, daima “Adalar Denizi” adını kullanmıştır.

6-21 Haziran 1941 tarihleri arasında icra edilen 1.Coğrafya Kurultayında adlandırma konusunda standartlaşmayı sağlamak amacıyla “Ege Denizi” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Bu bir tarihi yanılgıdır. Bu yanılgıdan sonra Türkiye Adalar Denizindeki adalarda hak talep edemez olmuştur. Bu yanılgıdan sonra adalardan mahrum kalan Türkiye günümüzde 12 mil meselesi yüzünden Adalar denizindeki hakkını da kaybetmek üzeredir.

Yunanlıların “Ege Denizi” dedikleri ve kendilerinin olduğunu iddia ettikleri bu deniz, gerçekte bir Türk denizidir ve adı “Adalar Denizi”dir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.