EVOLVED SEASPARROW MISSILE (ESSM) Hava Savunma Füze Sistemi

0

ESSM, su üstü platformlardan atılan orta menzilli yarı güdümlü bir hava savunma füzesidir. Aslen 1990’da başlayan NATO Deniz Serçesi Programıyla Sea Sparrow füzesinden geliştirilmiştir. Program ABD ve 10 NATO müttefikini kapsamaktadır. Raytheon program dahilinde ilk üretim ESSM’yi 2002 yılında ABD Donanmasına teslim etmiş füze 2004 yılında hizmete girmiştir.

Türk Deniz Kuvvetlerinde 4 adet Barbaros sınıfı, 4 adet Gabya sınıfı fırkateyn ESSM füzelerine sahip.

Türk fırkateynlerinde Mk-41 (VLS) lançerlerinden ateşlenmektedir. Her VLS 4 adet ESSM füzesi taşır.

ESSM yarı aktif bir radar rehberlik sistemi ile donatılmıştır. Rehberlik sistemi sürekli dalga radarı veya kesintili dalga radarı kullanır. Sürekli dalga radarı yüksek frekanslı bir sinyalin sürekli yayınlanarak sürekli yansıyan sinyalin alınıp işlenmesiyle çalışır. Kesik sistemde ise ölçüm esnasında sinyal geçici olarak kesilir ve hesaplamada gönderilen ile yankı sinyali arasındaki frekans farkı hesaplanarak ölçüm yapılır. Sistem verilerini X band veya S band vasıtasıyla iletir. X band; 8-12GHz frekansında çalışan sivil ve askeri amaçlı denizcilikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Küçük, ucuz hızlı dönen bir anten aracılığıyla verileri hassas bir şekilde uzun menzillere ulaştırılabilir.

Sistem 40.5 kg ağırlığa sahip anti-gemi füzelerine karşı yüksek tahrip gücü sağlayan dairesel patlamalı savaş başlığı ile donatılmıştır. Çok yetenekli bir hava savunma füzesidir.

ESSM, çift tahrikli sistem ile güçlendirilmiş yüksek performanslı MK-134 roket motoru kullanmaktadır.

Uzunluk: 3.64 metre
Çap: 254mm
Ağırlık: 280 kg
Savaş başlığı: 40.5 kg
Menzil: 50+ km
Hız: Mach 4+

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.