İngiliz Donanmasına ait Queen Elizabeth Sınıfı Uçak Gemileri

0

HMS QUEEN ELİZABETH (R08) Kraliyet Donanması’nın Amiral Gemisi, Kraliyet Donanması için şimdiye kadar üretilmiş en büyük ve en donanımlı gemidir. 40 uçak ve 1600 personel taşıma kapasiteli 65.000 tonluk devasa uçak gemis, kardeşi HMS Prince of Wales ile birlikte maliyeti 6 milyar poundu aşmaktadır. Adını Kraliçe I. Elizabeth’ten alan sınıfın ilk gemisidir.

Yapımına 2009 yılında başlanan gemi halen uyum faaliyetlerine devam etmektedir. Temmuz 2019’da çıktığı deneme seferinin ardından su sızıntısı nedeniyle bakıma alınan geminin 2021 yılında ilk görev seyrine çıkması planlanıyor.

Birleşik Krallığı dünya denizlerinde temsil edecek olan gemi 65.000 ton ağırlığa, maximum 25 knot sürate, 280 metre uzunluktaki ve 70 metre genişlikteki büyük bir piste sahiptir. Fırlatıcı katapult ve durdurucu çelik halat gibi mekanizmaların bulunmadığı pistte açılı rampa bulunmaktadır. Queen Elizabeth’te F-35B Lightning II modeli hareketli nozulları sayesinde kısa kalkış ve dikey iniş kabiliyeti bulunan uçaklarının konuşlandırılması planlanmakta. Bu sayede üzerindeki bu uçakları görev öncesi katapult kullanmadan kısa mesafeden açılı rampa yardımıyla uçurabilecek ve görev dönüşü uçağın dikey iniş kabiliyeti dolayısıyla güverteye emniyetle inişini sağlayacak.İngiltereye teslim edilen gemilerle testleri başlayan uçak gemisinin ilk operasyonel görev misyonunu 2021 yılında üstlenmesi bekleniyor.

F-35B ve A-8B Harier gibi dikey-kısa kalkış-iniş yapabilen savaş uçakları; genellikle pisti kısa olup, kancalı durdurma sistemi bulunmayan LHD gibi küçük gemilerde tercih ediliyor. İngiltere’nin tam boy bir uçak gemisinde   F-35B tipi savaş uçağı tercih etmesi garip. F-35B standart uçak gemisi uçaklarına göre oldukça pahalı. İngiliz Ordusunun bu seçiminde ordunun AV-8B Harier uçak tecrübeleri etkili olmuş olabilir. Havada asılı kalabilen AV-8B’ler Arjantin’e karşı  Falkland Savaşı’da önemli üstünlük sağlamıştı.

Öz savunma olarak Phalanx Ciws yakın hava savunma sistemi bulunan gemi 40 (tam yükte 50) hava aracı taşıma kapasitesine sahip. Sahip olduğu 2 adet hava aracı asansörü sayesinde araçların pist ve hangarlar arsındaki hareketini sağlamaktadır. Gemide F-35B Lightning II , Merlin HM2 VE HC4 , Lynx Wildcat AH1 ve HMA2 , Chinook ve Apache AH-64E tipi hava araçları konuşlandırılabiliyor.

Oldukça güzel tasarıma sahip bir uçak gemisidir. Uçak gemileri genelde tek kuleli inşa edilirken, bu gemiler aralarında belirli bir mesafe bulunan iki ayrı kuleye sahiptir.

 

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:
65.000 ton ağırlık
280 metre uzunluk
39 metre genişlik (su yüzeyi) , 73 metre genişlik (pist)
11 metre draft
2 adet Rolls-Royce üretimi gaz türbin motor (toplamda 36 MW güç)
4 adet Wartsila üretimi dizel motor (toplamda 11.6 MW güç
4 adet GE üretimi toplamda 20 MW – 27.000 beygir güç üreten elektrik motoru
2 şaft
25 knot maksimum sürat
10.000 mil menzil


S1850 uzun menzilli radar
3 adet Phalanx yakın hava savunma sistemi
30 mm DS30M UKSS silahları
1600 kişilik personel kapasitesi
40 adet standart – tam yüklü halde 50 adet hava aracı taşıma kapasitesi


F-35B savaş uçakları
CH-47 Chinook ağır nakliye helikopterleri
AH-4E Apache ağır taarruz helikopterleri
Merlin orta sınıf genel maksat ve anti-denizaltı helikopterleri
Wildcat genel maksat ve anti-denizaltı helikopterleri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.