İstihbarat, Eğitim ve Test Gemisi A-591 TCG Ufuk

A-591 TCG Ufuk Envantere Girdi.

0

Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan İstihbarat, Test ve Eğitim gemisi TCG Ufuk, A591 borda numarası ile Türk Donanmasının hizmetine girdi.

İstanbul Tersanesinde STM Defence ana yükleneceğinde üretilen Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), 14 Ocak 2022 tarihinde İstanbul Tuzla’daki İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen resmi törenle görevine başladı.

Törene; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz katıldı.

TCG Ufuk Türk Deniz Kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından işletilecek. TCG Ufuk sahip olduğu gelişmiş sistemler ile çok önemli görevler icra edecek ve istihbarat konusunda Türk Donanması ve MİT’e çok önemli yetenekler kazandıracak.

Akdeniz, Karadeniz ve Adalar Denizi dünyanın en sıcak, hareketli denizlerinden. Birçok donanma bu denizlerde seyir ve görev icra ediyor. TCG Ufuk oldukça önemli.

TCG Ufuk’un inşası, işletimi, tecrübe kazanımı sonrası ek özdeş belki de daha istihbarat gemisi gelmesi olası.

İstanbul Tuzla'daki İstanbul Denizcilik Tersanesi'nde düzenlenen tören.
İstanbul Tuzla’daki İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde düzenlenen tören.

Test ve Eğitim Gemisi projesi 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatıldı. Proje kapsamında TCG Ufuk (A-591) gemisi 9 Şubat 2019’da denize indirildi ve 14 Ocak 2022 tarihinde resmi olarak hizmete girdi.

İstihbarat, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk
İstihbarat, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk

Mavi Vatan’ın Gören Gözü, Duyan Kulağı A-591 TCG Ufuk

Türk Donanmasına önemli yetenekler katacak olan TCG Ufuk görev tanımı bakımından sınıfında Türk Deniz Kuvvetleri adına bir ilki barındırıyor. MİLGEM ADA Sınıfı tekne formu üzerine inşa edilen gemi, sahip olduğu üstün teknolojik donanım sayesinde Mavi Vatan’da sinyal ve elektronik istihbarat görevlerinde kullanılacak. TCG Ufuk vatanımızın güvenlik ve istihbarat faaliyetlerinin denizlerde de en etkin şekilde yürütülmesine önemli katkı sağlayacak. Ufuk Korveti ağır iklim ve deniz şartlarında da görev icra edebilecek.

Platform olarak MİLGEM’in seçilmesi maliyet, inşa hızı, personel eğitimi olarak önemli avantajlar sağladı. TCG Ufuk Türk Deniz Kuvvetleri için üretilen 5’inci MİLGEM gövdesi oldu.

TCG Ufuk tamamen silahsız olması, helikopter hangarı olmaması sebebiyle sensör ve elektronik sistemler hariç MİLGEM korvetlerine göre daha uygun maliyetle inşa edildi.İstihbarat, Test ve Eğitim Gemisi A-591 TCG Ufuk

İstihbarat, Test ve Eğitim Gemisi A-591 TCG UfukTCG Ufuk projesinde, STM Defence’nin öncülüğünde ASELSAN, HAVELSAN, ANEL, İŞBİR, YALTES gibi sektörlerinin lideri kuruluşların başını çektiği 194 yerli firma görev aldı ve gemi %70 yerlilik oranı ile üretildi.

TCG Ufuk tasarımcı ve ana yüklenici olan STM’nin çok önemli bir başarısı. Bir korvetin başka bir amaç için uyarlanması, farklı çeşit gemi tasarlama kabiliyeti oldukça önemli.

STM’yi, Türk Tersanelerini ilerleyen zamanda hem Türk Donanması ihtiyaçları hem de ihracat müşterileri için çok daha önemli bir oyuncu olarak göreceğiz.

TCG Ufuk Test ve Eğitim Gemisi’nin alt sistemlerinin büyük çoğunluğu yerli olarak üretildi.

 1. Gemi İstanbul Denizcilik Tersanesi‘nde üretildi.
 2. Gemide yer alan görev sistemlerinin tasarım, üretim ve entegrasyonu- Radar, Muhabere, Gemi Seyir Sistemleri ASELSAN tarafından üretildi.
 3. ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi HAVELSAN tarafından üretildi.
 4. Gemide yer alan dize jeneratörler İŞBİR Elektronik üretimi.
 5. Gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedarik, üretim ve entegrasyonu ANEL Grup tarafından yapıldı.
 6. Entegre Platform kontrol ve izleme sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi YALTES tarafından yapıldı.
Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk Logosu
Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk Logosu

TCG Ufuk’un logosunda karakulak resmi kullanılmış. Karakulak Anadolu’da da yaşayan üstün işitme yeteneğine sahip bir kedi türü. Karakulağın kulakları 20 farklı kas grubu ile kontrol ediliyor. (Bilgi Yasin İlemin)

İstihbarat, Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk Genel Özellikleri:

 • Boy: 99,5 metre
 • Genişlik: 14,4 metre
 • Personel Kapasitesi: 110
 • Deplasman Tonajı: Yaklaşık 2 bin 250 ton
 • Helikopter pisti (10 Tona kadar)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TCG Ufuk ile ilgili açıklamaları:

Yabancı muadillerinden üstün özellikler ve uygun maliyetlerle elde ettik.

“Hizmete alacağımız istihbarat gemimiz, teşkilatımız için yeni ve önemli bir imkândır. Dünyada pek az istihbarat teşkilatının sahip olduğu en modern donanımlara sahip bu gemimiz sayesinde kara ve havada olduğu gibi denizlerde de gücümüzün artacağına inanıyorum” diye konuştu.”

A-591 TCG Ufuk İstihbarat, Eğitim ve Test Gemisini
A-591 TCG Ufuk İstihbarat, Eğitim ve Test Gemisini

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.