Jersey Adası Sorunu Nedir? Mavi Vatan için Çıkarılması Gereken Dersler

0

Fransa’ya 14mil(~22km) uzaklıkta bulunan Jersey Adası kendine ait yönetime sahip, fakat İngiltere tarafından temsil ediliyor.

Jersey Adası Konumu

Jersey Adası sorunu; Brexit sonrası Fransız balıkçıların ada etrafında avlanmasıyla tekrar baş gösterdi. 

Fransız Denizcilik Bakanı Annick Girardin: 

Manş Adaları sularına erişimi düzenleyen yeni kuralların kabul edilemez olduğunu ve Fransa’nın “misilleme tedbirlerinin kullanıma hazır olduğunu” söyledi.

Kraliyet Donanmasının ada civarına 2 adet açık deniz karakol gemisi göndermesiyle sorun farklı bir boyut kazandı ve gerilim hızla tırmandı.

HMS Tamar

Jersey Adası Sorunu ve Mavi Vatan

Türkiye’ye sadece 2 km mesafede bulunan Meis Adası, Türkçe ismiyle Kızılhisar Adası, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki en büyük dayanağı konumunda.

Yunanistan’ın iddalarının temeli Meis Adası

Son yıllara kadar neredeyse tüm ihtiyaçlarını Türk ana karasından sağlayan ada, Yunanistan ‘ın “Meis’den Girit’e kadar sanal bir kesintisiz kıyı hattı var.” iddiasına temel oluşturmaktadır.

Yunanistan kıyılarının Doğu Akdeniz’e bakan yüzleri 167km iken; 1870 kilometrelik Anadolu kıyılarını görmezden gelerek Doğu Akdeniz’de pay iddaa etmesi hukuksuz ve adaletsiz bir durumdur.

Ayrıca Yunanistan’ın sözde haklarını iddia ederek uluslararası anlaşmalarca yasaklanan adaları silahlandırması; kasti olarak gerginlik çıkarıp Avrupa’nın arkasına saklanması açıklanabilir cinsten değildir. Buradaki asıl amaç; gerginlikten faydalanıp oldu bittiler ile Adalar Denizi ve Akdeniz’deki haklarını genişletme çabalarıdır.

Jersey ve Guernsey sorununda kendi haklarını açıkça savunan Fransa’nın konu Yunanistan ve Doğu Akdeniz olunca farklı davranması Türkiye’ye karşı alınan haksız tavrı bir kez daha gün yüzüne çıkarmaktadır.

Sözde Yunan Kıta Sahanlığını, Kızılhisar adasına göre tasvir eden Fransa ve aynı zihniyetteki Avrupa ülkeleri konu kendilerine gelince yüksek sesle haklarını dillendirmekteler.

Jersey Adasına göre İngiltere’ye bölgedeki tüm deniz haklarının verilmesi ne denli adaletsiz olacaksa; Türkiye’ye sadece 2 km mesafedeki Meis(Kızılhisar) Adasına göre Yunanistan’ın binlerce kilometrekarelik alanı gasp etmesi aynı adaletsizliktir.

#GelecekMaviVatan

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.