Kara Konuşlu Donanma Savaş Uçakları

1

Dünyada donanmaların savaş uçağına sahip olması oldukça önemli. ABD, Fransa, Çin, İngiltere gibi ülkeler uçak gemisi konuşlu uçaklar kullanırken, Rusya ve Japonya kara konuşlu donanma uçakları kullanıyor.

Japonya’da durum biraz daha farklı. Uçaklar hava kuvvetlerine bağlı ancak deniz görevleri için tasarlanmış ve bu konuda uzmanlaşmış personel tarafından kullanılıyor.

Japonya F-2 savaş uçaklarını F-16 üzerinden yerli olarak geliştirip üretti. Kamuflaj,mühimmat, kanopi tasarımı olarak uçaklar daha çok deniz üzerinde görev yapmak için tasarlandı. F-16’ların standart kanopisi deniz üzerinde pilotun vertigo olup bayılmasına sebep olabilir. Bu sebeple F-2’de, F-18 benzeri parçalı kanopi kullanıldı.

ABD Deniz Piyadelerine Ait FA-18C Savaş Uçağı

Çok uzun sahil şeridine sahip Rusya Donanması uçak gemisi konuşlu Su-33’ler dışında, kara konuşlu Su-30 savaş uçakları da kullanılıyor.

Bu durumun birçok avantajı var. Uçaklar deniz üzerinde görev tecrübesi olarak ve deniz hedefleriyle müdahele için uzmanlaşıyor, bu amaç için özel mühimmatlar kullanılıyor.

Mavi Vatan kavramının önem kazandığı ve ilerleyen yıllarda daha da önem kazanacağı düşünülürse Türk Deniz Kuvvetleri de benzer bir konsept uygulayabilir.

Deniz görevleri için uzmanlaşmış personel, deniz muharebeleri için özel mühimmatlar. Kısaca her şeyiyle deniz için bir filo.

Müstafi Amiral Cihat Yaycı deniz hava okulu kurulduğunu açıklamıştı. Bir deniz savaş uçak filosu hem Mavi Vatan’ı korumak için hem de uçak gemisi üretmeyi düşünen bir Türk Donanmasına büyük katkı sağlar.

Rus Donanmasına Ait Su-30 Savaş Uçağı

Pilotlar uçak gemisi üretilene, uçak gemisi konuşlu savaş uçakları gelene kadar tecrübe kazanır.

Türk Deniz Kuvvetleri savaş uçak pilotlarına sahip olur ve bir deniz hava savaş uçağı kültür oluşur.

Bu amaç için Türk Hava Kuvvetlerindeki mevcut savaş uçakları yeterli olmayacaktır. F-35A alımı gerçekleşemeyeceği için kuvvetin uçak ihtiyacı bulunuyor.

Yeni uçak alımının zor olduğu düşünülürse orduların emekli etmeyi düşündüğü savaş uçakları ile ilgilenilebilir.

Birçok ülkenin emekli ettiği ya da edeceği FA-18’ler, F-16’lar, Japonlar’ın zamanı belli olmasa da emekli edeceği F-2 ve F-15’ler satın alınabilir, belki de Pakistan üretimi yeni JF-17 Thunder savaş uçaklarına ortak üretim ile sahip olunabilir.

Deniz Havacılığa ait savaş uçaklarının kısa vade de hava-hava muharebesine girmeyeceği, sadece suüstü hedefler ile mücadele edip kara bombardımanı yapacağı düşülürse nispeten ucuz ve düşük kabiliyetli Pakistan üretimi JF-17 Thunder savaş uçakları tercih edilebilir.

Pakistan Hava Kuvvetlerine Ait JF-17 Thunder Savaş Uçağı

Pakistan JF-17 savaş uçaklarının Türkiye’ye tedariği için kolaylık sağlayıp, Türkiye’ye kaynak kod paylaşımı, yerli mühimmat ve aviyonik sistemlerin entegrasyonu için izin verecektir. Uçağın üretiminde Çin’de pay sahibi. Ancak Çin’de büyük ihtimalle bir NATO ülkesine kendi teknolojisinin satışı, prestij için izin verecektir.

Türk Deniz Kuvvetleri yeni ya da kullanılmış savaş uçakları ile uçak gemilerine hazırlık yapabilir.

Türk Deniz Kuvvetlerinin bir savaş uçağı filosuna sahip olması büyük güç çarpanı olacaktır.

Doğu Akdeniz’de, Libya’da, Adalar Denizi’nde mevcut gerginlik, şimdilik göze çarpmasa da yakın vadede Karadeniz’de yaşanacak gerginlikler yaşanacak.

İki Adet Anti-Gemi Füzesi Taşıyan JF-17
1 yorum
  1. MarbleFalcon diyor

    son resimde JF in taşıdığı mühimmat C-802AK dir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.