Denizcilik Alanında Muhteşem Bir Üniversite: Piri Reis Üniversitesi

0

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Oral Erdoğan:

Katar Piri Reis Üniversitesine Katar Deniz Harp Okulu kurma ve işletme görevi verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu anlaşmadan dolayı Üniversiteyi ödüle layık gördü.

Üniversite tarafından Katar Silahlı Kuvvetleri’ne uluslararası standartlar çerçevesinde en üst derecede denizcilik eğitimi sağlanması konusunda 2018 yılında anlaşma imzalanmıştı.

Anlaşma ile Katar Deniz Kuvvetleri’ne bağlı 4 programdan oluşacak Katar Deniz Harp Okulu’nun (Mohammed Bin Ghanim Al-Ghanim Naval Academy) oluşumu ve işletilmesinde Piri Reis Üniversitesi 6 yıllık eğitim hizmeti verecek. 55 milyon euroluk Katar projesi ile yılın ilk altı ayında Türkiye’ye 22 milyon euroluk döviz girişi sağlandı.

Katar Deniz Harp Okulu’nun hazırlık sürecinde Almanya ve Fransa gibi ülkelerin önde gelen üniversiteleri ile rekabet ettiklerini söyleyen Prof.Dr. Erdoğan, “Uzun süren bir ön çalışma, hazırlık ve büyük emekler sonucu Katar Deniz Kuvvetleri’ne bağlıakademinin oluşturulması ve 6 sene işletilmesi hakkını Üniversitemiz aldı. 6 senenin ilk 6 ayı hazırlık dönemi, 5.5 senesi de akademik hizmetin verilmesi şeklinde olacak” dedi.

Üniversite öğrencilerin staj yaptığı, denizcilik eğitimi veren bir gemiye sahip.

Bu olay Türk Denizcilik Tarihi açısından birçok önemli olayı bir arada bulunduruyor. Özel sivil bir Türk Üniversitesi yabancı bir ülkenin Deniz Harp Okulunu kuruyor, bu çok öenmli. Ayrıca Türk Denizciliğinin ne kadar geliştiğinin bir göstergesi. Çok köklü Alman ve Fransız Üniversitelerine kazanılan zafer oldukça gurur verici.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.