La Fayette Sınıfı Fırkateynler

0

Fransız DCSN Tersanesi üretimi La Fayette ya da diğer adıyla FL-3000 sınıfı fırkaetynler:

La Fayette sınıfı Fransız Donanması için üretilmiş, önemli ihracat başarıları yakalayarak Suudi Arabistan’a, Tayvan’a ve Singagura’a ihraç edilmiştir. Üretilen 20 adet fırkateyn aktif görevde.

Dünyada stealth yani düşük radar izine sahip olarak üretilen ilk savaş gemisidir. Tasarımda ve malzeme kullanımında geminin radar izinin düşük olmasına özen gösterildi. Kendinden sonra inşa edilecek düşük radar izine sahip savaş gemilerine örnek oldu.

Fransız Donanması gemilere VLS ve Aster-15 hava savunma füzeleri entegre etmeyi düşünmüş ancak plan verimli bulunmamıştır. Fransız Donanması gemileri 2022’den itibaren emekli etmeyi tartışıyor.

La Fayette’ler 3800 tonluk bir fırkateyn olmasına karşın silahlanması bir korvet kadardır. Silah yükü MİLGEM korvetleri ile benzer. Hatta MİLGEM korvetleri sahip olduğu RAM sistemi ile çok daha iyi bir hava savunma yeteneğine sahip.

Geminin bu şekilde tasarlanmasında görev tanımı etkili olmuştur. Fransız Donanması Soğuk Savaş sonrası dünyada yaşanan ılımlı havaya göre ekonomik alanlarda boy gösterecek, insani yardım operasyonlarına ve çıkarma harekatlarına destek verecek, terörle mücadele operasyonları yürütecek savaş gemisi ihtiyacı kapsamında La Fayette’leri envantere aldı.

3800 ton tam yüklü ağırlığa sahip gemiler stealth tasarımları ile 1200 tonluk savaş gemileri ile aynı radar izine sahip.

La Fayette sınıfının termal izini azaltmak için özel çalışılmıştır. Fırkateynlerde düşük güç üretimine sahip motorlar tercih edildi. Gemiden çıkan egzoz gazı soğutularak havaya veriliyor. Bu şekilde geminini termal izi azaltılıyor.

Gemi gövdesinden yayılan gürültünün azaltılması için motorların gemiye monte edilmesinde özel sönümleyiciler kullanıldı.

La Fayette sınıfında Prairie Masker aktif akustik kamuflaj sistemi kullanıldı. Sistem gövde altında suya hava kabarcıkları veriyor. Bu sayade gemi gövdesinden çıkan ve yansıyan ses dalgaları engellenip, azaltılıyor. Sonarların gemiyi tespit etmesi zorlaşıyor. Bu önlemler özellikle denizaltıların gemileri tespit etmesini zorlaştırmak için uygulanıyor.

Geminin radar izini düşürmek için özel çalışılmıştır. Tasarımın ve gövde açılarının yanında kompozit malzeme kullanımı ile radar izi düşürülmüştür.

Fransız Donanmasında 5 adet La Fayette sınıfı fırkateyn bulunuyor. 5 fırkateyn 1996-2001 yılları arasında Fransız Donanmasında aktif hizmete başladı.

Suudi Arabistan Donanması 3 adet La Fayette’ye sahip. Gemiler Fransa’da inşa edilip 2002-2004 yılları arasında teslim edildi.

Singapur Donanması La Fayette dizaynı üzerinden geliştirilen 6 adet Formidable sınıfı fırkateyne sahip. İlk gemi Fransa’da diğer 5 gemi teknoloji transferi ile Singapur’da inşa edildi. Gemiler 2007-2009 yılları arasında hizmete girdi.

Singapur Donanmasıan Ait Formidable Sınıfı Fırkateyn

Tayvan Donanması La Fayette sınıfı üzerinde küçük değişikler yapılan 6 adet Kang-Ding sınıfı fırkateyne sahip. 6 adet gemi Fransa’da 1990’ların sonunda inşa edilerek Tayvan’a teslim edildi.

Tayvan Donanmasına Ait La Fayette Sınıfı Fırkateyn

Fransız Donanmasına ait La Fayette sınıfı fırkateynlerin özellikleri:

125 metre boy
15.4 metre genişlik
4.1 metre draft
3800 ton tam yüklü ağırlık
4 adet Fransız Semp-Pielstick üretimi 12PA6V2280 STC2 dizel motor ile toplam 21.000 beygir güç üretimi
25 knots maksimum hız
17.000 km maksimum menzil
2 adet ETN botu
141 mürettebat
1 adet 100 mm CADAM baş topu
8 adet Exocet Block-2 anti-gemi füzesi
2 adet 20 mm top
1 adet Crotale hava savunma sistemi (8 adet atışa hazır 11 km menzilli, 9 km irtifaya sahip füze)
1 adet deniz helikopteri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.