Norveçli Konsberg firması üretimi AGM-119 Penguin Anti-gemi füzesi

0

Pahalı anti-gemi füzelerine yardımcı olarak kullanılacak daha hafif, daha ucuz, daha küçük füze ihtiyacına cevap olarak üretildi.

S-70, UH-60 Seahawk, SH-2G, Super Lynx, Bell-412 donanma helikopteri ve Norveç F-16’larının anti-gemi füzesidir. ABD, Norveç, Avusturalya, Brezilya, Yeni Zelanda, Yunanistan ve Türk Donanmaları bu füzeyi kullanıyor. Birçok devlet eski hücumbotlarında Penguin’i anti-gemi füzesi olarak kullanıyordu. Türk Donanmasıda envanterden çıkarılan Kartal sınıfı hücumbotlarda kullanıyordu.

Türk Donanması en son 2008’de S-70B’ler için Penguin füzesi sipariş etmiştir.

Füzenin Mod-2 ve Mod-3 versiyonları hala aktif kullanımdadır. Mod-2 280 mm çapa, 3 metre boya, 1.4 metre kanat açıklığına, 385 kg ağırlığa ve 120 kg harp başlığına sahiptir. Füze 34 menzillidir.

Mod-3 fark olarak 3.2 metre boya, 1 metre kanat açıklığına, 370 kg ağırlığa ve 130 kg harp başlığına sahiptir. Menzili ise 55 km.

Roketsan üretimi 8 km menzilli UMTAS tanksavar füzesi S-70B’lerimize entegre edildi. UMTAS üzerinden Penguin muadili ‘TEMREN’ anti-gemi füzesi geliştirme çalışmaları devam ediyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.