Phalanx Ciws İle ASELSAN Gökdeniz Ciws Karşılaştırması

4

Bu yazımızda dünya donanmalarında özelliklede NATO donanmalarında en çok kullanılan yakın hava savunma sistemi Phalanx Ciws ile ASELSAN üretimi Korkut hava savunma sisteminin deniz versiyonu Gökdeniz Ciws ‘i karşılaştıracağız.

İki sistemin birbirinden bazı farkları olsada aslında aynı yöntemle gemi için tehdit oluşturan uçan nesneleri yok ederler. Çok yüksek hızla ateşledikleri mermileri ile hedefi vurarak imha ederler.

Phalanx Ciws

Phalanx Ciws

Phalanx 6 adet 20 mm çapında namlusu ile dakikada, versiyonlarına göre 3000-4500 arası tungsten çok sert mermi ateşleyip hedefi vurarak imha eder. Ancak bir hedefi vurmak için yüzlerce mermi harcar. Mermi kapasitesi 1500 mermi civarındadır. Yani durmadan 1 dakika bile ateş edemez. Yaklaşık 4 km menzili vardır. Hedefi vurma yüzdesi çok yüksektir. ABD Ordusu’nun en çok güvendiği yakın hava savunma sistemidir. Noktasal olarak hedefe nişan alır. Yani hedefi vurması için çok hassas olarak odaklanması gerekir. Hareketli yüksek hızda uçan hedefleri bile başarıyla vurur. Çok çevik ve başarısı kanıtlanmış bir sistemdir.

Gökdeniz Ciws

Gökdeniz Ciws

Gökdeniz ise 2 adet 35 mm çapında namluya sahiptir. Dakikada 1100 mermi ateşler. Ancak ateşlediği Atom-35 mermileri içinde birçok sertleştirmiş çelik parçacıklar içerir. Namludan çıkarken programlandığı gibi hedefe yaklaşınca parçalanır ve onlarca parçaya ayrılır. Hedefin önüne metal bir set çeker. Yani ateşlediği mermiler hedefe yaklaşınca binlerce parça halinde çelik bir duvar olarak hedefine çarpar ve kesin imha eder. Çalışma mantığı olarak muazzamdır. Hedefi vurmak için çok fazla mermi atmasına ihtiyacı yoktur.

Atom35 mm Parçacıklı Mühimmat Resim:defenceturk.net

İki sistemi karşılaştırsak şunları söyleyebiliriz. Gökdeniz parçacıklı mühimmatı ile çok avantajlıdır. Hedefi noktasal olarak tutturmak zorunda değildir. Çünkü geniş bir duvar örer. Hedefi vurma ihtimali daha fazladır.

Atom Mühimmatının Ateşlenme Anı Ve Parçalanması

Gökdeniz‘in mermi kapasitesi açıklanmadı. Ancak hacmine bakılırsa çok fazla taşıyacak. Daha fazla mermi kapasitesi ve daha az dakikadaki atış hızı ile mermisi hemen bitmeyecek ve tek seferde daha fazla hedef vurabilcektir.

Atom Mühhimmatı İsabet Eden Sac Levha Kaynak:millisavunma.com

Düşman hiçbir zaman hedefine tek bir füze ile saldırmaz, hatta topyekûn saldırıda onlarca füze fırlatılır. Bu sebeple ne kadar az mermi ile hedefi vurabilirsek ve ne kadar fazla mermimiz varsa o kadar iyidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

4 Yorumlar
 1. onur diyor

  phalanx içindeki radyoaktif sayesinde kendi mermisini tracklayabilmekte, buna göre düzeltme vermektedir. 1 burstte 100 civarı mermi yeterli olacaktır. olamıyosa 1500 de fayda etceni sanmıyorum. kaldı ki menzilinde bir yanlışlık var galiba. 4 km değil diye biliyorum. (2500 yarda?) yada 4 km olsun fark etmez. o mesafeye gelmiş bir füze için birkaç saniyeden fazlası yoktur.1500ün hepsini kullanamayacaktır. o açıdan mermi sayısı kıstas değil bence. gökdeniz DNA sındaki oerlikonun 112(atıma hazır)+224 (beslemeye hazır) olan kapasitesinin birleştirilerek 300-400 arası atıma hazır mermi kapasitesi olduğunu tahmin ediyorum. şuan için testler drona karşı yapılmış testler. ancak bir cıwsın başarısını füzede görebiliriz. Atom mühimmatının başarılı bir çeşit olduğu rahatlıkla söylenebilirken, A/K sistemi ne derece hassas olduğunu bir harpoon,exocet benzeri füzeye(Atmaca ile denenmesi harika olurdu.eder 2 test) karşı test etmeden bilemeyiz.

  1. Erkan Ozsuren diyor

   bilgiye dayalı, güzel bir yorum olmuş; gerçekten mermi kapasitesi kıstas olsaydı, bunun arttırılması muhtemelen çok ileri bir teknoloji ve yatırım gerektirmeyecekti… phalanx gökdenize göre çok daha gelişmiş bir sistem, gökdeniz phalanx’a göre körleme atış yapıp biraz da şansla vurmayı hedefliyor… ama kötü bir sistem de değil tabii ki mesela phalanx’da olmayan çift besleme var, iki farklı muhimmatı arka arkaya kullanma imkanı veriyor…

 2. Hi. diyor

  Tüm CIWS lerin karşılaştırmasını yapabilirmisiniz acaba ben ufak bir araştırma yaptım fakat yeterli seviyede olmadı sanırım kendimce yaptığım sıralama 5.Gökdeniz 4.Phalanx 3.AK-630M2 2.Kashtan 1.Pantsir-ME fakat Pantsir-ME kendini kanıtlamış bir sistem değil sanırım kaldı ki Gökdeniz de aynı şekil vaat ettiği özellikleri üzerinden bir sıralama yaptım bunun hakkında bir makale yayınlarsanız sevinirim

 3. Enver Aksoy diyor

  Aslında Phalanx ve Gökdeniz çalışma mantığı olarak oldukça farklı sistemler. Phalanx sistemine sahip gemilerde çalışmış biri olarak oldukça güvenilir bir sistem olduğunu söyleyebilirim. Sistemin dezavantajları; 20 mm olan mermilerden en az birinin hedefe çarpma gerekliliği (VT tapa değil), silah üzerindeki hazır cephanenin en fazla üç angajmana izin vermesi nedeniyle personel tarafından elle doldurulma ihtiyacı ve mermilerin uranyum kaplı olması nedeniyle doldurucu personelin radyasyona tabi olmasıdır. Gökdeniz çap ve bağımsız kullanım açısından Goal Keeper sistemini, birden fazla kamaya sahip olması nedeniyle Sea Zenith sistemini andırıyor. Bence Gökdeniz’in en büyük dezavantajı mermilerin 35 mm olması nedeniyle Phalanx’a göre taşınabilen mermi miktarının azalmasıdır. Burada bana göre anlayış açısından esas fark Phalanx’ın silahına, Gökdeniz’in cephanesine güvenmesi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.