SAT Komandoları

0

Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı Sualtı Taarruz Komandoları-SAT:

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu 2 özel kuvvet birliğinden biridir. Diğeri Özel Kuvvetler Komutanlığı.

SAT Birliği 1963 yılında Sualtı Komando adı ile kuruldu. Birlik ABD Navy Seal Birliği’nin verdiği eğitim ile kuruldu.

Dünyanın en başarılı özel kuvvet birliklerinden olan SAT birçok dost ve müttefik ülkenin donanma özel kuvvetlerini eğitiyor.

Başta deniz olmak üzere dünyanın her coğrafyasında, her iklimde, her türlü zorlayıcı koşulda savaşmak için eğitilmiş, mükemmel askerler.

Direk operasyon, sabotaj, ele geçirme, suikast, koruma, sızma-baskın, keskin nişancılık, meskun mahal, yakın temas, yüzme, dalgıçlık, paraşütçülük gibi daha birçok konuda üstün eğitim alırlar.

Eğitimleri hakkında birçok şey yazılıp çizilse de ömür boyu devam eden ve hergün saatlerce süren eğitimleri olduğu söylenebilir.

Özel kuvvet birliklerinde her asker üst seviyede atıcılık, keskin nişancılık, yön bulma, ağır silah ve tıbbi müdahale eğitimleri alırlar. Ancak her timde her asker farklı bir alanda uzmanlaşır.

Türk Silahlı Kuvvetlerine güç katan, barış ve savaş zamanı daima hazır stratejik bir birlik. Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarlarının ve otoritesinin korunmasında önemli bir güç çarpanı.

SAT, TSK’nın en küçük birliklerinden biridir. Eğitimleri oldukça zordur ve mezun olan sayısı oldukça azdır. Birlik subay ve astsubaylardan oluşur.

Sayılarının az olması önemli bir avantaj. TSK’nın belki de en iyi eğitilmiş birliği SAT’tır. Yine TSK’nın en modern teçhizatlı birliğidir.

Özel mini denizaltılar, hızlı intikal botlarına sahiptirler. TSK’nın hava araçları ile desteklenirler.

Karargahları İstanbul Beykoz’da olan birlik Kardak Krizi, Doğu Akdeniz, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyi ve iç güvenlik operasyonlarından görev aldılar.

1990-2000’lerde SAT Komandoları ile Özel Kuvvetler deniz şartlarında operasyon amaçlı ortak eğitimler icra etti.

Özel Kuvvetler’in terörle mücadele operasyonlarında kazandığı tecrübe ile SAT Komandoları’ndan direk operasyon, çatışma ve keskin nişancılık gibi bazı konularda üstün olduğu görüldü. Bunun üzerine ortak eğitimler devam etti.

Disiplin şiarımız
Görev aşkımız
Feda canımız.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.