STM’nin Pakistan Donanmasına Ait Agosta-90B Denizaltı Modernizasyonu

0

STM’nin Pakistan Donanmasına Ait Agosta-90B Denizaltı Modernizasyonu:

STM denizaltı modernizasyon ihalesini denizaltıların Fransız üreticisi ile yarışarak almıştır. STM bu ihalede dünyada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı.

Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterinde bulunan Fransız yapımı AGOSTA-90B sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu için 22 Haziran 2016’da Pakistan Donanması ile STM arasındaki sözleşmeye bağlı olarak ilk denizaltının modernizasyonuna Pakistan’da başlanmıştır.

Türkiye’nin denizaltı gibi stratejik ve ileri teknoloji gerektiren bir platform kapsamında yapılan ilk mühendislik ihracatı olma özelliği taşıyan Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait AGOSTA-90B sınıfı denizaltıların modernizasyonu projesi STM ana yükleniciliğinde gerçekleştirilmektedir.

Modernizasyon kapsamına atış kontrol sistemini, sonar suitlerini, elektronik harp, radar ve periskop sistemlerini kapsamaktadır. Ayrıca denizaltının en önemli kısımlarından olan basınca dayanıklı tekne üzerinde de modifikasyonlar yapılacaktır. Sözleşme 2018’de ikinci denizaltı için de imzalanması üzerine genişletilmiştir. Üçüncü denizaltının modernizasyonu için opsiyon bulunmakta.

Proje, Pakistan’da icra edilmekte olup tüm işçilik PN Dockyard tarafından sağlanmaktadır.

HAVELSAN ve ASELSAN gibi yerli firmaların da geliştirmiş olduğu sistemler bu süreçte ihraç edilmiştir.

Pakistan 3 adet Fransız tasarımı Agosta-90B sınıfı dizel-elektrik denizaltıya sahip. Pakistan Donanması Denizaltıları Khalid sınıfı olarak adlandırıyor.

İlk denizaltı Fransa’da DCSN Tersanesinde inşa edildi. Diğer 2 denizaltı Pakistan’da teknoloji transferi ile inşa edildi. 3 denizaltı 1999-2006 yılları arasında Pakistan Donanmasına katıldı.

Denizaltılar 4 adet 533 mm torpido tüpüne sahip. 19 adet ağır torpido ya da SM-39 Exocet anti-gemi füzesi taşıyabilir. Pakistan ağır torpidonun yanında SM-39 Exocet anti-gemi füzesi’de satın almıştır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.