Su Jeti Sevk Sistemi

0

Mükembel Hız, Mükembel Manevra Kabiliyeti: Su Jeti Sevk Sistemi.

Özellikle yüksek sürat ve manevra yeteneği istenen teknelerde ve savaş gemilerinde bulunur.

Çalışma mantığı basittir. Gemi gövdesinin altından suyu alır, bir pervane ile suyu yüksek hızla dışarı iter. Jet çıkışından dışarıya fışkıran su ile gemi hareket eder. Jet denmesinin sebebi budur. Su çıkışı alığı suyu yüksek hızla püskürtür ve itiş sağlar. Su jetleri ile gemiler çok yüksek hıza, ivmeye ve manevra kabiliyetine sahip olur. Oldukça üstün bir teknoloji olduğu kadar pahalı, bakımı ve idamesi bir sistemdir.

Su jeti sadece hareket sağlayan bir motor değildir. Su jeti hareketlidir. Aynı zamanda dümen vazifesi görür, gemiye yön verir. Su jetinin öne inen siper ile su çıkışını öne yönlendirir ve frenleme yapar. Tornistan kovası denilen siperlik ile suyun çıkış yönünü değiştirerek yönlendirmede sağlar.

Kısaca mükemmel bir motordur. Tek alet ile birçok görevi aynı anda yapabilir.

Her makinede olduğu gibi su jetinin de dezavantajları bulunmakta. Oldukça pahalı sistemlerdir. Bakımı çok zordur ve çok sık bakım ister. Bu sebeplerle kullanım alanları sınırlıdır.

 Su Jeti Çıkışları

Türk Donanmasında yüksek hız yapabilen botlarda kullanılıyor. Yonca-Onuk ve Ares Tersanesi üretimi karakol botlarında, ayrıca SAT Hızlı İntikal Botlarında bulunuyor.

Dünyada kullanıldığı ilk büyük savaş gemisi İsveç Donanmasına ait Göteborg sınıfı korvetlerdir.

Şu an İsveç Donanmasına ait Wisby sınıfı korvetler, ABD Donanmasına ait LCS Kıyı Muharebe Gemileri, Güney Afrika Donanmasına ait Meko-200A sınıfı fırkateynlerinde bulunmakta.

Su Jeti Çalışma Mantığını Gösteren Görsel

Dünyada üretilmiş en büyük su jeti Güney Afrika Donanmasına ait Meko-200A sınıfı fırkateynlerde kullanılmıştır. Bu gemilerde su jeti ve pervaneler birlikte hibrit olarak kullanılıyor.

Türk Donanmasının gururu, ilk yerli tasarım MİLGEM Korvetlerinde su jeti kullanılması düşünülmüştür. Ancak bakım zorluğu ve yüksek maliyet gibi sebeplerle tercih edilmedi.

ABD Donanması yüksek işletme maliyetleri sebebiyle LCS savaş gemilerini daha yeni iken envanterinden çıkarıyor.

ABD Donanmasına Ait Independence Sınıfı LCS Gemisi

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.