A-6 INTRUDER Savaş Uçağı

0

Uçak gemisi konuşlu, çift motorlu, ABD’li Grumman şirketi üretimi saldırı uçağı.

Standart savaş uçaklarına kıyasla oldukça enterasan tasarıma sahip A-6 Intruder, taktik veya stratejik hedefleri tespit edebilen ve bu hedeflere hem konvansiyonel hem de nükleer mühimmatlarla tüm hava koşullarında taarruz edebilen saldırı/bombardıman uçağıdır. Oldukça hassas, alçak irtifa, uzun menzilli ve ses altı hıza sahip olan uçak kısmen dolgun olan gövdesine gömülü iki adet turbojet motordan güç almaktadır.

Intruder estetik kaygılar barındırmasa da üstlendiği görevleri layığıyla yerine getirebilen bir uçaktı. Toplam 18.000 pound taşıma kapasitesi olan uçak tüm ABD ve NATO mühimmatlarını 5 harici istasyonda taşıyabilmektedir. Yan yana konumlandırılmış çift koltuklu kokpitin bir tarafında pilot diğer tarafında ise silah sistem subayı kumanda vermekte. Her türlü hava şartında seyrüsefer ve silah dağıtım sistemi, karanlığın veya kötü hava koşullarının etkilerinden bağımsız olarak hedeflerin ve coğrafi özelliklerin pilota bildirilmesini sağlayan entegre bir elektronik ekrana sahiptir.

En son kullanılan 2019’da tamamen emekli edilen A-6B modeli 2 önde, 2 arkada tandem olmak üzere toplam 4 pilotlu bir versiyondu. Bu şekilde daha uzun süreli uçuşlar yapılabiliyor ve kara bombardıman görevi daha hassas bir şekilde yapılabiliyor. Uçak gemi konuşlu tasarlandığı için kanatları katlanabilir.

A-6 ilk olarak Şubat 1963’te VA-42 saldırı filosunda göreve başladı. Görev tanımı olarak kara taarruzu ve yakın hava desteği rollerini üstlenen uçak daha sonradan hizmete giren A-6B modeli ile hava savunma bastırılmasında kullanıldı. Temelde donanmanın anti-radyasyon füzelerinin kullanımı doğrultusunda geliştirilmiş A-6A’nın aviyonik iyileştirmeler yapılmış bir modifikasyonudur. Takiben geliştirilen A-6C ise karanlıkta hareketli hedeflerin tespiti ve bu hedeflere maksimum hassasiyette saldırı yapılabilmesi için elektro-optik sensörlerle desteklenmiş modelidir.

Serinin son modeli olan A-6E, çok modlu bir radar ve geliştirilmiş görev bilgisayarına sahiptir. Bunların yanında havadan yakıt ikmali için geliştirilmiş KA-6D ve elektronik harp odaklı geliştirilmiş EA-6B Prowler gibi modelleri de mevcuttur. Envanterde kaldığı 30 yılı aşkın süre zarfında ABD Donanması ve Deniz Piyadelerin hava gücünün bel kemiği olmuştur. Tüm bu süre içerisinde sürekli olarak gelişim süreci devam etmiş ve yakıt ikmali, gece taarruzu, kara bombardımanı, yakın hava desteği, önleme, derin saldırı gibi bir çok görevde kullanılmıştır.

ABD Donanması F-14’leri daha çok hava-hava görevlerinde kullanırken, A-6’ları bombardıman ve yakın hava desteği için kullanmıştır. A-6’ları ABD Donanmasının yanında Deniz Piyadeleri de kullanmıştır.

EA-6B Prowler Fotograf: PH3 Todd Frantom

Teknik Özellikler(EA-6B Prowler):
Mürettebat: 4
Uzunluk: 18.24 metre
Yükseklik: 5.08 metre
Kanat Açıklığı: 16 metre
Tam Yüklü Ağırlık:27.450 kg
Motor:2 × 46 kN-40.400 Ibf Pratt-Whitney J52-P408A turbujet motor
En Yüksek Hız:1.040 km/saat
Menzil: 3900 km
İrtifa: 11.500 feet
5 Paylonda Toplam 8.200 kg Yük Taşıma Kapasitesi
Hava-Hava, Hava-Kara Mühimmatları İle AGM-88 Harm Anti-Radyasyon Füzesi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.