Aksungur SİHA

0

Aksungur, muharebe sahasında kendini kanıtlamış, gerçek savaş ortamında başarıyla görev yapmış Anka İHA-SİHA üzerinden geliştirildi. Aksungur dış gövde ve 2 motora sahip olması dışında neredeyse Anka ile tamamen aynı. Bu sayede Aksungur böyle gelişmiş bir sisteme kıyasla çok kısa sürede ve çok düşük maliyetle geliştirildi.

Aksungur üretici TUSAŞ tarafından, Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli İHA Kesintisiz Çok Rollü İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri için AKSUNGUR İHA Sistemi olarak tanımlanıyor. Aksungur gündüz/gece İstihbarat, Gözetleme, Keşif ve Taarruz Görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra eden Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı bir İnsansız Hava Aracı Sistemi.

Türk Deniz Kuvvetleri şu anda 1 adet Aksungur SİHA’ya sahip. 2021 yılı sonuna kadar 3 adet daha Aksungur Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek. Türk Deniz Kuvvetleri Aksungur SİHA’nın ilk kullanıcısı oldu.

Aksungur’un ilk kullanıcısı ise Orman Genel Müdürlüğü. Müdürlük 1 adet Aksungur tedarik etti ve orman yangını tespit-mücadele için kullandı. Adana’da konuşlandırılan Aksungur 60 saat uçuş yaparak rekor kırdı.

Aksungur uzun havada kalış süresi, 750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi ile Türk Deniz Kuvvetlerinin deniz gözlem, kara-deniz taarruz gücünü önemli ölçüde artıracak.

Aksungur’un farklı görevleri yerine getirebilecek şekilde tasarlandı. Aksungur SİHA, sinyal istihbaratı, deniz karakol gibi görevleri yerine getirebilecek.

SİHA görevinde 750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi ve 40.000 feet’e kadar uçuş yeteneği ile Aksungur çok etkili bir vuruş gücüne sahip. Güdüm kitli genel maksat bombaları, MAM-C, MAM-L ve çok daha etkili ve uzun menzilli MAM-T mühimmatı ile hava savunma yeteneği düşük hücumbot, korvet, fırkateyn, su üstünde seyreden denizaltılara ciddi hasar verebilir.

Aksungur daha önce TÜBİTAK-SAGE tarafından SİHA’lar için özel geliştirilen 340 kg ağırlığa sahip KGK-SİHA-82 kanatlı güdüm kitli bomba ile atış yapmış, hedefi 30 km’den tam isabetle vurmuştu. Aynı mühimmatın menzilinin SİHA’dan atıldığında 45 km’ye çıkarılması hedefleniyor.

2 Adet KGK-SİHA-82 Yüklü Aksungur
KGK-SİHA-82 Atış Anı

Aksungur Roketsan üretimi Teber-82 mühimmatı ile de başarıyla atış yapmıştı. Teber lazer güdümlü bir kit, Mk-82 bombalarını akıllı mühimmata dönüştürüyor.

Aksungur 12 adet MAM-L mühimmatı ile 28 saat havada kalmıştı. Aksungur Suriye’de ve Karabağ’da onlarca tank, askeri araç imha eden Roketsan üretimi MAM-L mühimmatından 28 adet taşıyabilecek.

12 Adet MAM-L Taşıyan Aksungur

Aksungur deniz karakol versiyonunda MAD Boom’u, Sonobuoy lançeri, hafif torpido ve çeşitli elektronik ekipmanlar taşıyabilecek. MAD Boom’u denzialtıların çeliğini algılayıp tespit etmede kullanılıyor. Sonobuoy ise hava araçlarından suya atılıp, üzerinde bulunuduğu sonar ile denizaltı tespiti yapıyor. Aksungur Sonobuoy taşıyabilecek ve suya attığı Sonobuoy’lar ile haberleşebilecek. Aksungur Türk Deniz Kuvvetlerinin denizaltı savunma yetenekli önemli ölçüde artıracak.

Aksungur’un Geliştirilecek Deniz Karakol Versiyonu

Aksungur Türk üretimi İHA’ların uçuş saati rekorunu 2 kez kırdı. 59’uncu uçuşunda Aksungur 49 saat hava kaldı. Orman Genel Müdürlüğüne ait Aksungur ise 60 saat havada kalarak rekor kırdı.

Aksungur TEI üretimi yerli PD-170 çift turbolu dizel motorunu kullanıyor. Üstün performanslı PD-170 dünyanın ilk çift turbolu dizel havacılık motoru.

Aksungur’a Türk Silahlı Kuvvetleri Kuvvet Komutanlıkları, MİT ve yabancı ordular tarafından birçok talep gelmesi bekleniyor. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Aksungur’un fiyatının Anka fiyatına yakın tutulduğunu, müşterilerin Anka siparişlerini Aksungur’a çevirebilmelerinde kolaylık sağlandığını açıklamıştı.

Aksungur Özellikler:

24 metre kanat açıklığı
11.6 metre boy
3.3 ton kalkış ağırlığı
1 ton yakıt taşıma kapasitesi
750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi
40.000 feet maksimum uçuş irtifası
Taarruz-Deniz Karakol görevlerinde 750 kg faydalı yük ile 25.000 feet irtifada 12 saat havada kalabilme
Sinyal istihbaratı görevlerinde 150 kg faydalı yük ile 40.000 feet irtifada 24 saat havada kalabilme
3’ü sağ, 3’ü sol kanatta olmak üzere toplam 6 adet silah-sistem taşıma paylonu
İçteki 2 paylonlar 500 kg taşıma kapasiteli
Orta paylonlar 300 kg taşıma kapasiteli
Uç paylonlar 150 kg yük taşıma kapasiteli

Aksungur’un Geliştirilecek Sinyal İstihbarat Versiyonu

Mühimmatlar: MAM-C, MAM-L, MAM-T, KGK-SİHA-82, TEBER-81/82, L-UMTAS, Cirit, HGK-3, Minyatür Bomba, Orka Hafif Torpido. İlerleyen zamanlarda Kuzgun taarruz füze ailesi ve Sungur hava savunma füzelerinin entegrasyonu planlanıyor.

Ayrıca seri üretim Aksungur gövdesinin hafifletilmesi ve PD-222 motorunun kullanılması ile daha fazla havada kalabilme-faydalı yük kapasite artışı hedeflenmekte.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.