Barracuda Sınıfı Denizaltılar

0

Fransız Donanması için Naval Group’un ürettiği Barracuda sınıfı nükleer tahrikli saldırı denizaltıları:

Fransız Donanmasına toplam 6 adet Barracuda sınıfı denizaltı teslim edilecek. Barracuda sınıfı emekli edilecek Rubis sınıfı denizaltıların yerini alacak. 2007 yılında inşasına başlanan sınıfının ilki Suffren’in testleri tamamlanmak üzere. 2021’de Fransız Donanmasına teslim edilmesi bekleniyor.

6 adet denizaltı inşasının 9.9 milyar Euro’ya, denizaltı adet maliyetinin 1.3 milyar Euro’ya mal olması planlanıyor.

Fransa Barracuda sınıfı denizaltıların nükleer tahrikli olmayan versiyonlarını Kanada ve Hollanda’ya teklif ediyor. Ayrıca Fransa sınıfın dizel-elektrik tahrikli versiyonun Avustralya’da ortak üretilmesi için anlaşma imzaladı. 50 milyar dolara 12 adet denizaltı ortak üretilecek. Avustralya’nın daha fazla yerel üretim katkısı istemesi, Fransa’nın Avustralya sanayisinin bu proje için yetersiz olduğunu belirtmesi üzerine projede bazı sorunlar bulunuyor.

Barracuda sınıfı denizaltıların tespit edilmesini zorlaştırılması, manevra kabiliyetini artırılması ve özel harekat birliklerinin harekatlarına uygun olması için özel çalışıldı. Üretici Naval Group sınıfın dünyanın tespit edilmesi en zor denizaltıları olduğunu iddia ediyor. Denizaltının kulesi bu amaç için özel tasarıma sahip.

Denizaltının önemli görevlerinden biri de özel kuvvet operasyonları düzenlemek. Bu amaçla denizaltı özel tasarlandı. Özel kuvvet birliklerinin taşıyıcı araçları denizaltıda taşınabilecek.

Barracuda sınıfı 1000 km menzilli MDCN seyir füzeleri, Exocet SM-39 Block-2 anti-gemi füzeleri, F-21 ağır torpidoları gibi modern ve etkili mühimmatlarla donatılacak. Özellikle MDCN seyir füzeleri ile derin kara taarruz yeteneğine sahip olacak.

Özellikler:
4765 ton yüzeyde, 5300 ton dalmış ağırlık
99.5 metre boy
8.8 metre genişlik
7.3 metre draft
Yüzeyde 14 knots, dalmış halde 25 knots seyir hızı
150 MW(200.000 beygir) güç üreten bir adet K-15 nükleer reaktör
2 adet 10 MW güç üreten alternatör
2 adet acil durum elektrik motoru
1 adet su jeti
10 yıl nükleer yakıt ömrü
60 mürettabat
4 adet 533 mm torpido tüpü
20 adet füze-torpido taşıma kapasitesi
Exocet SM-39 Block-2 anti-gemi füzeleri
1000 km menzilli MDCN seyir füzesi
F-21 Artemis ağır torpido

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.