CH-53 STALLİON Ağır Nakliye Helikopteri

2

İlk defa 1960’da ABD Ordusunun envanterine giren CH-53 Stallion-Boğa yeni versiyonları ile hala dünyada birçok ordunun vazgeçilmez ağır nakliye helikopteri.

Girdiği ilk çatışma Vietnam Savaşı oldu. ABD Deniz Piyadelerinin çok işine yaradı. Yüksek faydalı yük taşıma kapasitesi ve geniş iç hacmi onu vazgeçilmez kıldı.

Alman Ordusu CH-53D’nin Alman versiyonu CH-53G’yi, İsrail’de CH-53E versiyonunu kullanmaktadır.

Alman CH-53G’si

İsrail’in CH-53E’si

ABD LHD’sinden Kalkış Yapan CH-53E’ler

CH-53K:

Batı dünyasında üretilmiş en büyük helikopter: CH-53K King Stallion.

Başta ABD olmak üzere birçok devlet bu helikopteri tercih ediyor. ABD helikopteri deniz kuvvetlerinde kullanıyor.

Ch-53K helikopterin son versiyonu. 40 ton kalkış ağırlığı ve 55 tam teçhizatlı asker taşıma kapasitesi bulunuyor. 7 palli ana rotoru muazzam bir kaldırma kuvveti sağlıyor. Helikopter 3 motorlu. Helikopter 12.2 ton yük taşıma kapasitesine sahip.

CH-53E’ye göre yük taşıma kapasitesi 3 kat artan Ch-53K’nın motorları %57 daha güçlü ve %20 daha az yakıt tüketiyor. Skorsky üretimi helikopter 87 milyon dolar gibi çok yüksek bir fiyata sahip. F35A ile aynı fiyatı var. Abd ordusu 200 adet Ch-53K siparişi verdi. Almanya’da helikopter ile ilgileniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki CH-47 Chinook 22 ton maksimum kalkış ağırlığına ve 33 tam teçhizatlı asker taşıma kapasitesine sahip ancak maliyeti 40 milyon dolar. CH-53’ten küçük olsa da maliyeti olarak daha uygun.

Türk Deniz Kuvvetleri TCG Anadolu’da konuşlandırmak için CH-53K ile ilgileniyordu. Helikopter Chinook’a göre daha fazla yük taşıyor ve daha fazla menzille sahip. TCG Anadolu’ya önemli bir havadan güç aktarım kabiliyeti sağlayabilecek helikopter oldukça pahalı olması ile bir lüks.

 

 

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

2 Yorumlar
  1. saim diyor

    bir şeye niyet edildiyse tam olarak yapılmalı bence madem donanmayı güçlendireceksin eksiğini bırakmadan al 3-4 tane bile olsa alınmalı bence yoksa gün gelir de ihtiyaç olduğunda o gün bize vermeyecekler bunu herkes biliyor

  2. Korhan diyor

    Harbe hazırlık süreleri ve bakım maliyetleri nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.