Izumo Sınıfı LHD’ler

0

Izumo Sınıfı Helikopter Denizaltı Savunma Harbi Destroyerleri:

Gemiler helikopter taşıyıcısı-LHD olmasına rağmen Japon Donanması tarafından bu şekilde sınıflandırılmış. İlk gemi DDH-183 Izumo 2015 yılında, 2’nci gemi DDH-184 Kaga 2017 yılında Japon Donanmasında göreve başladı.

Japon Donanması denizaltı savunma harbine özel önem veriyor. Çevredeki Rusya, Çin ve Kuzey Kore Donanmalarının çok sayıdaki denizaltılarına karşı önlem alınması Japon Donanmasının önceliklerinden. Bu amaçla gemilerde sonar bulunuyor.

Toplam 28 adet hava aracı taşıyabilecek Izumo sınıfı LHD’ler 7 adet anti-denizaltı ve 2 adet SAR-Arama Kurtarma helikopteri ile görev yapıyor.

Gemiler 400 deniz piyadesi ve 50 adet 3.5 ton sınıfı askeri kamyon taşıma kapasitesine sahip. Gemilerin güvertesinde 5 adet helikopter aynı anda iniş-kalkış yapabiliyor.

Japonya 2018 yılında Izumo sınıfı LHD’leri F-35B savaş uçağı konuşlandırmak için modernize etme kararı aldı. Modernizasyon için Japon Meclisinden karar alındı ve bütçe onaylandı.

2 adet LHD’nin modernizasyon işlemleri başladı. Gemilere F-35B’ler için birçok sistem eklencek. Güverte zemini F-35B’nin motorundan çıkan ısıya karşı güçlendirilecek. Gemilere F-35B’lerin kalkış yapabilmesi için açılı rampa yerleştirilecek.

Modernizasyon sonrası Izumo sınıfı LHD 24 adet F-35B savaş uçağı taşıyabilecek.

Bu karar karar ile Japonya önemli bir kırılma anı yaşadı. Japon Ordusu 2. Dünya Savaşında yenildikten sonra saldırı amaçlı silahlanmayacağına karşı ABD’ye teminat vermişti. Ancak değişen şartlar altında ABD, Japonya’yı artan Çin tehdidine karşı silahlanmaya teşvik ediyor.

Japonya’nın saldırı amaçlı seyir füzeleri geliştireceği de açıklandı.

Özellikler:
248 metre boy
38 metre genişlik
7.5 metre draft
COGAG tahrik sistemi
GE lisansı ile Japon IHI üretimi 4 adet LM-2500 gaz türbin motorla toplam 112.000 beygir güç üretimi
30 knots masksimum hız
970 personel kapasitesi
OPS-50 AESA radarı
QQQ-23 sonar
NQLQ-3D-1 elektronik harp sistemi


2 adet Phalanx CIWS
2 adet SeaRAM hava savunma sistemi
Maksimum 28 hava aracı taşıma kapasitesi
Güvertede aynı anda 5 adet helikopter iniş kalkış yapabilir
Modernizasyondan sonra 12 adet F-35B taşıma kapasitesi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.