P-8 Poseidon Deniz Karakol Uçağı

0

Dünyanın en başarılı deniz karakol uçağı olarak Gösterilen P-8 Poseidon deniz karakol uçağı.

P-8 ABD’li uçak üreticisi Boeing Defence firması tarafından P-3 tipi deniz karakol uçaklarının yerini alması için Boeing 737 tipi ticari uçağın gövdesi üzerinden geliştirilmiştir.İlk uçuşunu 25 Nisan 2009 tarihinde gerçekleştiren P-8 kasım 2013 tarihinde operasyonel olmuştur. Üretici Boeing geçen günlerde 100’üncü P-8’i üretti. Bu kadar kısa sürede bu fazla adetli üretim uçağın başarısını gösteriyor.

Deniz karakol uçakları aynı zamanda bir komuta-kontrol, AWACS uçağı olarakta görev yapabiliyor. Asıl görevi olan denizaltı tespit ve imha görevlerinin yanında suüstü gemilerine de taarruz edebilmek için anti-gemi füzeleri ile de silahlanıyor. Uçak sahip olduğu uzun menzil, uzun havada kalış süresi, havada yakıt ikmal kabiliyeti, oldukça fazla taşıma kapasitesi ile oldukça başarılı bir uçak.


2 pilot tarafından kumanda edilen uçağın radar ve sensör suitinde 7 personel görev yapmaktadır.Gelişmiş radar, sensör ve aviyonikleri sayesinde su altı ve su üstü (yüzey) hedefleri için önemli bir tehdit oluşturmaktadır.Deniz karakol, sinyal istihbaratı, keşif, gözlem, anti-gemi, anti-denizaltı görevleri üstlenebilen P-8 görev tanımı itibari ile çok rollü bir uçaktır. Uçağa sinyal istihbaratı ve elektronik harp için harici podlar takılabiliyor.

ABD, Avusturalya, İngiltere, Hindistan(P-8I) tarafından aktif kullanımda olan uçaktan Güney Kore’de sipariş vermiştir. Uçağa ilgi giderek artıyor.

Boeing 737 yolcu uçağı üzerine inşa edilmesi bakım, idame olarak oldukça avantaj sağlıyor. Donanmalar bu uçağın bakımının bir kısımını sivil hava yollarının yetenekleri ile yapabiliyor. Bu da maliyet, operasyonel esneklik olarak önemli avantaj.

Bir dönem Türk Deniz Kuvvetleri yetkilileri gelecekte daha uzun menzilli, daha uzun havada kalış süresine sahip, denizaltıların yanında suüstü hedeflerine de taarruz edebilen deniz karakol uçağı ihtiyacının oluşabileceğini belirtmişlerdir. P-8’de bu tanıma uyan en yetenekli uçakların başında geliyor. Diğer bir aday Japon üretimi P-1 uçağı. P-1 sitemizdeki makaleden inceleyebilirsiniz.

Teknik Özellikleri:

39.47m uzumluk
37.64m kanat açıklığı
62.730 kg boş ağırlık
85.820 kg tam dolu kalkış ağırlığı
908 km/saat maksimum hız
2.222 km harekat yarıçapı
5 dahili(gövde içi) ve 6 harici(kanat altı) mühimmat istasyonu
AGM-84H, K SLAM-ER, AGM-84 Harpoon, Mark 54 torpido, deniz mayını gibi mühimmatları kullanabilme ve yüksek irtifadan anti-denizaltı operasyonu icra kabiliyetine sahiptir.

Yazar: Ercan Yener

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.