Slava Sınıfı Kruvazörler

0

Rus Donanmasına Ait Slava Sınıfı Kruvazörler:

Slava sınıfı kruvazörlerden Sovyetler Birliği döneminde 10 adet üretilmesi planlandı. İlk gemi 1983 yılında hizmete girdi. Ancak Sovyetler Birliği dağıldı ve 3 gemi hizmete alındı. Bir gemi Ukrayna’da inşa halinde kaldı. Gemi hurda halde Ukrayna’da halen duruyor. Nükleer tahrikli, oldukça pahalı Kirov sınıfı kruvazörlere alternatif olması için üretildiler. Ancak planlanan sayıda üretim gerçekleştirilemedi.

Gemi savaş makinası olarak tasarlandı. Sovyetlerin denizlere hakim olma politikasının ürünü. Oldukça ağır silah yüküne sahip.

Geminin baş kısmında burun topu ve açılı yerleştirilmiş anti-gemi füze rampaları bulunuyor. Arka kısımda ise S-300 türevi ve daha kısa menzilli hava savunma füze lançerleri bulunuyor.

Rusya zaman zaman bu kruvazörleri modernize etme planları açıklıyor. Ancak oldukça yüksek maliyet ve Rus ekonomisinin durumu izin vermiyor. Rusların modernizasyon projelerinde bu gemilere elektro-manyetik baş topu, S-400/S-500 hava savunma füzeleri ve moderni anti-gemi füzeleri entegre etme istekleri açıklanıyor.

Özellikler:
186 metre boy
21.5 metre genişlik
12.500 ton tam yüklü ağırlık
32 knots maksimum hız
2 gaz türbin motorla 108.000 beygir güç üretimi

Silahlar:
1 adet çift namlulu 130 mm baş topu
16 adet yatay lançerlerde uzun menzilli seyir yada anti-gemi füzesi
64 adet S-300’ün deniz versiyonu hava savunma füzesi
36 adet 10 km menzilli OSA-M hava savunma füzesi
6 adet AK-630 Ciws
24 adet anti-denizaltı roketi
2 adet 533 mm torpido kovanı
1 adet Ka-27 deniz helikopteri

 

Aerial port side view of the Russian Navy Pacific Fleet Slava class guided missile cruiser Varyag (CG-011) underway. The ship was formerly named Chernova Ukraina. Note the stern plate name has not yet been changed.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.