Zargana Torpido Karşı Tedbir Sistemi

0

ASELSAN Üretimi ZARGANA – Denizaltılar için Torpido Karşı Tedbir Sistemi:

Zargana, “ZOKA – Akustik Aldatıcı ve Karıştırıcıları”nın atıcı lançeri ve bu birimlerin bağlı olduğu sistemdir. Kısaca tehdir belirdiğinde atılan aldatıcı-karıştırıcılar ZOKA, ZOKA’nın lançeri ve bağlı olduğu sistem ZARGANA’dır.

Bir pilot tarafından kontrol edilen ve hızlı reaksiyon gösterebilen Zargana sistemi denizaltılarda torpidolara karşı savunma sağlar. Denizaltı sensörlerinin sağladığı verilerle konum tespiti, sınıflandırma işlevi ile durumu değerlendirip en yüksek başarı şansına sahip taktiğin bulunup uygulanmasını sağlar.

İçinde bulunduğu platformun yanı sıra gelen tehdidin de verilerini alıp işleme yeteneğine sahip olan Zargana, taktik önerileri ve lançerlerin kontrolü gibi birçok otomasyon yeteneğine sahiptir. Geminin sancak ve iskele taraflarında bulunur.

Çalışma modu seçilebilir: Atış öncesi programlanması otomatik, manuel veya yarı otomatik olabilmektedir.

Zargana, kullanıcı kontrolünde otonom çalışma ve hızlı reaksiyon yeteneği ile torpidolara karşı en üst düzey savunma sağlayan denizaltılar için torpido karşı tedbir sistemidir.

Zargana Sistemi; hızlı reaksiyon, ihtiyaca göre 24 adede kadar farklı sayıda fırlatıcı hücre, Tekli veya salvo atış, yüksek güvenilirlik, atışlarda hava çıkarmayan fırlatıcı özelliklerine sahiptir.

Zargana Sisteminde ZOKA akustik aldatıcı ve karıştırıcıları kullanılmaktadır. Akustik karıştırıcılar aktif/pasif/kombine modda çalışabilen klasik ve modern akustik güdümlü torpidoların çalışma frekanslarını kapsayacak şekilde geniş bantlı yüksek seviyeli gürültü üretirler. Akustik aldatıcılar ise platformun akustik ve dinamik karakteristiklerini taklit ederek torpidoyu yanıltırlar.

İstanbul Boğazı’ndan Geçiş Yapan Türk Deniz Kuvvetlerine Ait Preveze Sınıfı TCG Anafartalar Denizaltısı Üzerinde Zargana Sistemi      Fotoğraf: Yörük Işık

 

ASELSAN ZOKA  Akustik Aldatıcı ve Karıştırıcıları yazımızı okumak için:

ZOKA – Akustik Torpido Karşı Tedbir Karıştırıcı ve Aldatıcıları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.