Gökdeniz CIWS Yakın Hava Savunma Sistemi

0

ASELSAN Üretimi Gökdeniz CIWS Yakın Hava Savunma Sistemi:

ASELSAN 12.7-25-30 mm deniz top sistemlerinin ardından deniz silah sistemleri ailesini Gökdeniz CIWS ile taçlandırdı. Sistem ilk olarak Korkut-D, sonra da Gökdeniz olarak adlandırılmıştır.

Gökdeniz, kara konuşlu yakın hava savunma sistemi Korkut üzerinden geliştirildi. Gökdeniz Korkut ile aynı şekilde 2 adet 35 mm topa sahip. 2 namlulu sistem dakikada 1100 atış yapabiliyor. 4 km menzile sahip. Sistem en önemli özelliği ATOM mühimmatı. ATOM ASELSAN tarafından geliştirildi. havada tehdit oluşturan hedef belirleniyor, yeri tespit ediliyor ve top atışa başlıyor. ATOM mühimmatı namludan çıkarken hedefe yaklaşınca infilak etmesi için programlanıyor. Mühimmat hedefe yaklaşınca patlıyor ve içindeki çok sayıda küçük metal parça hedefin geliş yönüne duvar oluşturuyor. Bu şekilde az sayıda mühimmatla geniş bir alanda gelen hedefe karşı set oluşturuluyor. Bu şekilde hem hedefin imha başarısı artırılıyor hem de daha az sayıda mühimmatla hedef imha edilebiliyor.

Atom35 mm Parçacıklı Mühimmat Görsel: defenceturk.net
Atom Mühimmatı Patlama Anı
Atom Mühhimmatı İsabet Eden Sac Levha Görsel: millisavunma.com

Gökdeniz ve Korkut sistemlerinin kullandığı 35 mm top Makina Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından yerli olarak üretiliyor.

 

Gökdeniz platformunda silah sisteminden başka arama ve atış kontrol radar üniteleri de bulunuyor.

Gökdeniz CIWS’ın ilk müşterisi Türkmenistan Donanması oldu. Dearsan Tersanesinin Türkmenistan’da inşa ettiği korvet için yakın hava savunma sistemi olarak Gökdeniz seçildi. Bir silah sisteminin üretici ülke ordusunun envanterine girmeden ihraç edilmesi oldukça önemli. Üretici ülkeye ve şirkete duyulan güvenin, kalitenin göstergesi.

Dearsan Tersanesinin Türkmenistan’da İnşa Edeceği Korvetin Arka Kısmında Görülen Gökdeniz CIWS

Gökdeniz CIWS’ın 4 adet Barbaros sınıfı fırkateynin modernizasyonunda, İ sınıfı fırkateynlerde, DIMDEG denizde ikmal ve destek gemisinde ve Pakistan’a ihraç edilecek 4 adet MİLGEM korvetinde kullanılması bekleniyor.

Gökdeniz Türk Savunma Sanayiinin ürettiği ilk CIWS yakın hava savunma sistemi. Türk Donanması tarafından hayati önem taşıyor. Sistemin ihracat potansiyeli de oldukça yüksek.

Toplu hava savunma sistemleri donanmaların savaş gemilerini savunmada en güvendikleri sistemler denebilir. Füzeli sistemlere göre mühimmatlarının çok daha ucuz olması ve hedefe daha fazla atış yapabilmesi sebebiyle CIWS sistemleri oldukça yaygın olarak tercih ediliyor. Bu sistemlerin alımı, modernizasyonu da kolay olmayabiliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri daha uzun yıllar kullanmayı planladığı 4 adet Barbaros sınıfı fırkateyndeki artık demode sistemler olan Sea Zenith CIWS’ı değiştirmek istiyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Gabya sınıfı fırkateynlerde bulunan Phalanx CIWS’leri modernize etmek istiyor. Ancak uzun yıllardır bu modernizasyon gerçekleşmedi. Üretici ABD’nin modernizasyon için gereken ekipmanları Türkiye’ye göndermediği için modernizasyonun yapılamadığı tahmin ediliyor.

Ayrıca 2 adet Bayraktar sınıfı LST Tank Çıkarma Gemisi’nde 2’şer adet Phalanx CIWS bulunuyor. Bu sistemler gemiler Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildikten bir süre sonra gemilere takılabilmişti. Sebebi ABD’nin sistemlerin teslimatında sorun çıkarması. ABD’nin RAM yakın hava savunma füzelerinin teslimatında da sorun çıkardığı belirtiliyor.

Türk Deniz Kuvvetlerinin yukarıda anlatıldığı projelerde ve yeni inşa edilecek platformlarda kullanılmak üzere CIWS yakın hava savunma silah ihtiyacı mevcut.

ABD artık güvenilir bir silah tedarikçisi olmaktan çıkmış durumda. Türkiye malum sebeplerden dolayı Avrupa’dan da kolaylıkla silah tedarik edemiyor. Rus ve Çin üretimi silah sistemleri hem yeterli kaliteye sahip değil hem de Türk Silahlı Kuvvetlerinin sistemlerine uyumlu değil.

Gökdeniz CIWS şimdilik Türk Savunma Sanayiinin ürettiği tek ve en güvenilir donanma yakın hava savunma silahı olarak öne çıkıyor. Herhangi bir ambargo ödeminde sisteme oldukça ihtiyaç duyulacak.

Gökdeniz sisteminin oldukça ağır ve büyük olduğu belirtiliyor. Yapılacak iyileştirme çalışmaları ve çıkarılacak üst modeller ile bu dezavantaj giderilebilir.

Teknik Özellikler:
Anti-gemi füzeleri, uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları, su üstü araçları gibi hedeflere karşı etkili
Otomatik şeritsiz mühimmat yükleme sistemi
ATOM ve HEI klasik tahrip mühimmatını aynı anda atabilme, mühimmat seçebilme
Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0-5 aralığında çalışabilme
Atış Kontrol Radarı ve Elektro-Optik Algılayıcılar ile hassas hedef takibi
3 boyutlu arama radarı
Otonom ya da savaş yönetim sistemine entegre şekilde çalışabilme
2 adet 35 mm KDC-02 top ile dakikada 1100 atım

TCG Saruca Paşa Gemisi Üzerinde Test Edilen Gökdeniz Cıws

Gökdeniz 2018 yılında Türk Deniz Kuvvetlerine ait TCG Sokullu Mehmet Paşa Eğitim Gemisi üzerinde test edildi. 180 metre/saniye yüksek hızla seyreden füze saldırısını sümile eden hedef İHA ile test gerçekleştirildi. Hedef Sea Skimming yani deniz yüzeyine çok yakın uçuş gerçekleştirdi. Gökdeniz tam otonom modda başarıla hedefi tespit ve takip ederek, uzun menzilde imha etti.

Bu yazıyla ilgili okunmasını tavsiye ettiğimiz yazılarımız:

Phalanx Ciws İle ASELSAN Gökdeniz Ciws Karşılaştırması

Sea Zenith Ciws Yakın Hava Savanma Sistemi

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gelecek Mavi Vatan!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.